Prawo do mieszkania to „cenne narzędzie”

Podstawą rozwiązania problemów mieszkaniowych powinna być budowa domów, ale ważne jest, aby istniały narzędzia, które będą chronić osoby zagrożone utratą mieszania lub te, w trudnej sytuacji mieszkaniowej.

Gwarancją dachu nad głową powinna stać się ustawa, którą próbuje wprowadzić do Dáil Sinn Féin, a głównym promotorem tego rozwiązania jest poseł Ó Broin. Wg przedstawiciela opozycji, ustawa gwarantująca prawo do mieszkania, wpływałaby również na rząd, który wtedy, powinien wywiązywać się ze swojego konstytucyjnego obowiązku i zapewniać dach nad głową. Byłaby także inna korzyść, ponieważ rząd, powinien też budować znacznie więcej domów, a i chętniej wprowadzał przepisy, które blokowałyby eksmisje.

Poseł Eoin Ó Broin dodał, iż znakomita większość mieszkańców Irlandii, chce takiego rozwiązania i potwierdza to Irlandzka Komisja Praw Człowieka i Równości, która opublikowała wyniki, twierdząc, że ludzie, „nieustannie zaniepokojeni są kryzysem mieszkaniowym i bezdomnością, który tu mamy i chcą, aby się to zmieniło”. W badaniu 75% respondentów powiedziało, że prawo do mieszkania, powinno być gwarantowane przez prawo i tego będą się domagać.

Eoin Ó Broin powiedział:

– Nikt, kto argumentuje zagwarantowanie prawa do mieszkania, nie twierdzi, że to srebrna kula…, że to rozwiąże problem sam w sobie, ale argumentują…, i istnieje wiele dowodów na poparcie tego, że włączenie takich praw społecznych i ekonomicznych do Konstytucji nakłada na rząd dodatkowy obowiązek stopniowego realizowania tego prawa przez pewien czas – szczególnie tam, gdzie obowiązek jest odrzucany. Rząd nadal jednak będzie decydował o polityce mieszkaniowej w celu realizacji tego prawa. Nikt nie twierdzi, że spowoduje to budowę większej liczby domów dziś, jutro lub pojutrze, szczególnie gdy, mamy rządy, które powoli podejmują odpowiednie działania polityczne…, ale będzie to stanowić pierwszy punkt nacisku. Rządy muszą zdać sobie sprawę, że jeśli nie postępują właściwie, mogą zostać podjęte kroki sądowe. Zbudujmy więc więcej domów.

Bogdan Feręc

Źr: Newstalk

Polska-IE: Udostępnij
Rząd Republiki z ni
Aldi chce otworzyć
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian