Prawo aborcyjne w Irlandii „zawodzi”?

To jest trochę dziwne stwierdzenie grupy zajmującej się planowaniem rodziny, a zdziwienie wywołują przywoływane argumenty.

Od 2018 roku, kiedy w Irlandii można w określonych warunkach dokonać przerwania ciąży, przeprowadzono ich prawie 20 tysięcy, natomiast tylko w 2020 roku, było to 6577 zabiegów, z czego 6455 w okresie wczesnym, do 12 tygodnia życia płodowego. Z 19 szpitali położniczych na terenie całego kraju, w 10 wykonuje się pełne usługi aborcyjne, natomiast 9 z nich, proponuje takie usługi na poziomie ograniczonym.

Tu jednak pojawia się opinia, że ze względu na niektóre przepisy, część ciężarnych, które podjęły decyzję o przerwaniu ciąży, nadal podróżuje do Wielkiej Brytanii, a było ich w 2020 roku 190, by tam poddać się zabiegowi. Powodem ma być brak odpowiednich świadczeń socjalnych, ale też ograniczenia czasowe, jakie obowiązują w Irlandii.

Tak skonstruowane prawo aborcyjne, wg Irlandzkiego Stowarzyszenia Planowania Rodziny (IFPA), zawodzi kobiety, więc pojawiło się wezwanie, do pełnej dekryminalizacji usług aborcyjnych.

*

To teraz opinia liberała, również aborcyjnego, który jest za wolnym wyborem kobiet, par i małżeństw, by mogły decydować, czy ciąża zakończy się rozwiązaniem, czy może jej zakończeniem na wczesnym etapie. Otóż w mojej ocenie, zarówno argument o świadczeniach socjalnych, w ogóle mnie nie przekonuje, bo skoro te osoby mogą udać się do Wielkiej Brytanii i tam podać zabiegowi, świadczenia socjalne, różnych poziomów, nie są im potrzebne, w tym zwolnienie lekarskie, bo takie uzyskają po zabiegu od swojego lekarza GP. Idąc dalej, ograniczenia czasowe, to dobre rozwiązanie, gdyż blokuje możliwość dokonywania aborcji w dowolnej porze, czyli nawet w 9 miesiącu życia, o ile matka wpadnie w depresję i zażąda usunięcia wykształconego już płodu.

Z moją krytyką musi spotkać się również dekryminalizacja, o jaką wnioskuje IFPA, bo to też otworzy wiele możliwości, jakich obecne przepisy zabraniają, więc bezkarne pozbywanie się ciąży w dowolnym momencie.

Irlandzkie przepisy aborcyjne są wypadkową miesięcy prac, konsultacji, a i odpowiadają normom społecznym i prawodawstwu europejskiemu, co może być argumentacją dla ustawodawców, aby żądania odrzucić.

Bogdan Feręc

Źr. gł.: The Times

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Test antygenowy –
RTÉ i media główn
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська