Prawnicy nie będą mogli drenować kieszeni swoich klientów

Departament Sprawiedliwości kierowany przez minister Helen McEntee, prowadzi obecnie przegląd przepisów, które doprowadzić mają, do obniżenia stawek i opłat u prawników.

Obecny przegląd dotyczy spraw cywilnych i w tych przypadkach, już wkrótce, możemy doczekać się przepisu, który po pierwsze wyznaczy ramy opłat, w jakich będą mogli poruszać się prawnicy, ale i obniży stawki za ich usługi. Co ważne, przegląd został zainicjowany już trzy lata temu, kiedy resortem sprawiedliwości kierowała minister Frances Fitzgerald, ale jej następca, minister Charlie Flanagan, lekko wyhamował prace w tym zakresie.

Minister McEntee uznała jednak, że to sprawa, którą należy uregulować, bo niektórych prawników, w tym adwokatów, swobodnie można nazywać zdziercami.

Jak podkreśla Departament Sprawiedliwości, nowe propozycje ograniczeń, obniżą honoraria adwokatów, co jest częścią szerokiego planu modernizacji prawa w Irlandii. W tym celu powołana została też grupa zadaniowa, na której czele stanął były prezes Sądu Najwyższego Peter Kelly, a z jej prac wynika, że złożyła już w Ministerstwie Sprawiedliwości wytyczne, w jaki sposób ograniczyć należy wysokość wynagrodzeń adwokatów i radców prawnych, którzy zajmują się sprawami cywilnymi. Kolejną zmianą może być ta, która zaproponowana została przez grupę zadaniową, a dotyczy ograniczenia ilości prawników, zajmujących się sprawami z powództwa cywilnego, i którzy mogą pomagać w czynnościach prawnych w procesach cywilnych.

W raporcie wskazuje się też, iż niezależnie od samego postępowania w sprawie zgłoszonej przez klienta, pojawia się coraz więcej procesów o zbyt wysokie koszty reprezentowania prawnego, co również legło u podstaw, tak daleko idącej zmiany.

Teraz Ministerstwo Sprawiedliwości zajmie się oceną prawną zaleceń i sprawdzi propozycje w zakresie zgodności z Konstytucją oraz przepisami o prowadzeniu działalności prawniczej, natomiast po zakończeniu, skieruje swoje propozycje w formie ustawy, na drogę legislacyjną.

Powstaje też pytanie, czy stanie się to szybko? Raczej nie, bo o ile obecnie nie ma jeszcze protestów środowiska prawniczego, to po pojawieniu się projektu ustawy, takie mogą mieć miejsce, co opóźni wprowadzenie zmian.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE: Udostępnij
To nie Dublin zniszc
Dlaczego Irlandczycy
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian