Prawie wszyscy wrócili do pracy

Na koniec zeszłego roku zatrudnienie wzrosło do poziomów, których nie oczekiwali nawet optymiści, a było owocem zniesienia ówczesnych ograniczeń.

W końcówce grudnia 2021 roku pracowało w Irlandii 2 506 000 osób, co jest wzrostem do analogicznego okresu w 2020 roku o 10%, natomiast największy wzrost zatrudnienia nastąpił w hotelarstwie i gastronomii, bo o 30%. Spadła też znacznie, gdyż o 14,7% absencja pracowników z powodu choroby, a ilość godzin przepracowanych w tygodniu podniosła się o 9,6%, co dało dodatkowe 6,8 miliona przepracowanych godzin.

Komentujący wyniki analitycy z Goodbody stwierdzają, że ożywienie w zakresie zatrudnienia, „jest niezwykłe” i znacznie przekroczyło oczekiwania oraz prognozy dla początków 2022 roku.

Goodbody:

– Ożywienie charakteryzuje się powrotem do poziomu przepracowanych godzin sprzed pandemii, spadkiem bezrobocia i najwyższym wskaźnikiem aktywności zawodowej od co najmniej 1998 r., z których wszystkie są również silne w kontekście europejskim.

Są jeszcze w kraju sektory, które nie mogą odzyskać pełnej liczby zatrudnionych i w tym przypadku wskaźniki są niższe o 14,6% w porównaniu do roku 2019, co jest niepokojące. Chodzi tu głównie o sektory związane z turystyką, chociaż nie tylko ta branża na kłopoty, mówi się w Goodbody.

Stopa bezrobocia dla mężczyzn wynosiła na koniec grudnia 4,9%, kobiet 4,8%, a ogólna dla osób w wieku od 15 do 74 lat 4,9%.

Bogdan Feręc

Źr: CSO/Goodbody

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Radość była przed
Zamknięte szkoły i
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська