Prawie 40% zatrudnionych walczy o koronawirusowe przetrwanie

Covid-19 wpływa na nasze życie, więc ma również wpływ na osoby, które albo cały czas pracowały, albo wróciły do pracy.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez firmę Spark, 39% respondentów boryka się z problemami życiowymi podczas pandemii, co opublikowane zostało przez firmę Laya Healthcare. Badanie wskazało także, iż 1/3 pracowników, ma schorzenia w postaci cukrzycy, astmy i problemy z sercem, co ustawia ich w grupie podwyższonego ryzyka, w przypadku zachorowania na Covid-19. 91% zatrudnionych obawia się drugiej fali koronawirusa, a 46% boi się zachorowania. Natomiast 49% obawia się ryzyka zachorowania na Covid-19 przez najbliższych i przyjaciół.

Co dziesiąty pracownik szuka obecnie pomocy i wsparcia psychologicznego, a 8 na 10 skorzystało ze zwolnienia chorobowego w okresie od marca do połowy lipca.

W tym roku, aż 62% mniej osób skorzystało w Irlandii z urlopu wypoczynkowego, co może być przyczynkiem do pogorszenia stanu zdrowia, głównie psychicznego.

Osoby pracujące w domach zgłaszały, iż odczuwają samotność i było ich 30%, a brak spotkań z koleżankami i kolegami z pracy zgłasza 40% zatrudnionych.

Dyrektor ds. zdrowia i dobrego samopoczucia w Laya Healthcare Sinead Proos powiedziała:

– Firmy powinny rozwiewać obawy pracowników i chronić pracowników wrażliwych, firmy muszą w pełni przestrzegać wytycznych dotyczących zdrowia i bezpieczeństwa. Nadchodzące miesiące będą niezwykle wymagające. Wczesna interwencja i kultura odporności muszą być traktowane priorytetowo, aby długoterminowo zarządzać dobrostanem psychicznym i fizycznym ludzi – zarówno dla osób pracujących w biurze, jak i innych. Irlandzcy pracodawcy powinni zadać sobie pytanie: Czy moja siła robocza radzi sobie, a jeśli nie, czy mamy odpowiednie narzędzia, aby wspierać ich w nadchodzących miesiącach i latach?

Całkowity koszt powrotu pracowników do miejsc pracy może wynieść około 10 miliardów euro, dodała Sinead Proos.

W badaniu przeprowadzonym przez firmę badawczą Spark analizowano odpowiedzi ponad 1000 pracowników ze 192 firm, a badanie odbyło się w okresie od 17 do 27 lipca. 

Bogdan Feręc

Źr: Spark/Laya

Polska-IE: Udostępnij
Część kraju może
Micheál Martin szko
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian