Prawie 330 000 pandemicznych bezrobotnych

W poprzednim tygodniu w kraju przybyło ponad 34 000 bezrobotnych, którzy zatrudnienie utracili za sprawą wprowadzenia piątego stopnia ograniczeń.

Jak podaje Ministerstwo Pracy i Ochrony Socjalnej, od chwili ogłoszenia drugiej blokady kraju, z pracą rozstało się już ponad 85 000 osób, a zasiłki Pandemic Unemployment Payment pobiera obecnie 329 991 osób. W tym tygodniu nieco mniej osób straciło zatrudnienie, jednak to i tak nie wpłynie, na ogólną ilość bezrobotnych, bo taki trend, utrzymywać się ma do ostatniego tygodnia blokady.

Zmiany mogą pojawić się dopiero na kilka dni przed 1 grudnia, kiedy pracodawcy, wzywać zaczną zatrudnione, a przebywające na czasowych zwolnieniach osoby, a te, rozpoczną przygotowania do uruchomienia zakładów, w tym sklepów i punktów usługowych.

Ze względu na znacznie więcej osób pozbawionych pracy, Skarb Państwa ponosi też dodatkowe koszty ich utrzymania i w dzisiaj na konta pandemicznych bezrobotnych, trafiło łącznie 95,5 mln €. Największą grupę bezrobotnych stanowią osoby, zatrudnione w gastronomii i usługach hotelarskich, a jest ich łącznie 98 233, natomiast kolejnymi grupami są przedstawiciele handlu detalicznego oraz hurtowego 51 921, oraz z sektora usług 28 799 osób.

Minister ochrony socjalnej Heather Humphreys stwierdziła, co nawiasem mówiąc, mówiła już wcześniej, że wzrost ilości osób bezrobotnych był spodziewany.

Heather Humphreys:

– W wyniku przejścia na poziom 5 ograniczeń spodziewany był wzrost liczby osób otrzymujących zasiłek dla bezrobotnych w związku z pandemią. Mój departament przetworzył i zrealizował płatności ponad 125 000 nowych wniosków o PUP w ostatnich tygodniach.

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of Social Protection

Polska-IE: Udostępnij
Cisza przed burzą.
ZLIKWIDOWANE LABORAT
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian