Prawie 12 000 osób przyleciało do Dublina, aby przedostać się do UK

W pierwszym tygodniu lutego, co wynika z danych lotniskowych, do Irlandii przyleciało 11 901 osób, które omijały zakaz podróżowania, jaki wydały władze brytyjskie.

Zakaz nie obejmuje Republiki Irlandii i tą właśnie drogą mieszkańcy Królestwa, podróżują po świecie. Zaniepokojenie tym faktem wyraził irlandzki rząd, ale też sekretarz ds. bezpieczeństwa Wielkiej Brytanii w gabinecie cieni Conor McGinn, który stwierdził, że takie podróże, muszą się zakończyć.

Tylko w ostatnią niedzielę na płycie dublińskiego lotniska, pojawiło się ponad 2000 osób, które przyleciały z państw, do których z Wielkiej Brytanii, obowiązuje zakaz podróży. Były to m.in. Zjednoczone Emiraty Arabskie, Portugalia i dwa inne państwa z listy objętej zakazem podróży w związku z Covid-19. Dla porównania, w piątek, do Irlandii przyleciało ogółem 3347 osób, z czego niecałą połowę, stanowili rezydenci Irlandii, więc niedziela, stała się najbardziej ruchliwym dniem w pierwszym tygodniu lutego.

Idą dalej, dowiemy się z raportu, że ilość lotów międzynarodowych z lotniska w Dublinie, zmniejszyła się o 90% w porównaniu z tym samym okresem w roku ubiegłym, kiedy dopiero zaznaczano możliwość wystąpienia światowej zarazy.

Swoje dane o podróżnych opublikował też Departament Transportu, a z tych dowiadujemy się, że od początku roku, przez lotnisko w Dublinie, przewinęło się 110 930 podróżnych, z czego 60%, odbywała swoje podróże w celach nieistotnych. 64 000 osób przyleciało do Dublina w pierwszej połowie stycznia, co uważane jest za powroty ze świąteczno-noworocznej przerwy.  

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of Transport/DAA

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
W Irlandii zaczyna b
Irlandzkie systemy c
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian