Prawidłowe przechowywanie to mit?
Specjalistka zajmująca się środowiskiem w EPA stwierdziła, że prawidłowe przechowywanie żywności, pomoże zaoszczędzić pieniądze, a jednocześnie zmniejszy ślad węglowy, więc chronić będzie środowisko.
Odile le Bulloch poinformowała, iż Agencja Ochrony Środowiska rozpoczęła właśnie kampanię informacyjną, jak zaoszczędzić setki euro rocznie, prawidłowo przechowując żywność. Szczegóły kampanii znajdują się na stronie EPA, a ja pozwolę sobie na pewnego rodzaju inną opinię, bo przecież klientem jestem, zakupy robię, lodówkę mam, czyli w niej przechowuję, a i wykształcenie w kierunku żywności i posługiwania się nim, co oznacza, że teoretycznie przynajmniej, wiem.
Ileż to jednak razy skuszony promocją albo wiedziony czystym lenistwem, udałem się na zakupy spożywcze do supermarketu i nie były to popularne niemieckie sieci handlowe, a tam, drogą kupna nabyłem różne potrzebne mi utensylia, by po jednym dniu przekonać się, że przechowując prawidłowo, głównie warzywa i owoce, te nadają się do śmietnika.
Tak, otóż stłamszone w plastikowych workach, pojemnikach i na tackach, rzeczone już warzywa i owoce dostają plamek, pojawia się dziwny nalot, a i jędrność pozostawia wiele do życzenia. Trochę inaczej jest w wyspecjalizowanych sklepach, na rynkach i podczas zakupów u dostawców płodów rolnych organicznych, bo te pozostają świeże nieco dłużej, a i nie zdarzyło mi się jeszcze, aby trafiły bez użycia do kosza na śmieci.
Tym samym twierdzenie Pani le Bulloch, że uda nam się oszczędzić 700 €, prawidłowo przechowując produkty spożywcze, może nie mieć w pewnym zakresie zastosowania. O ile kupować będziemy w supermarkecie, to wyłącznie tyle, by zużyć artykuły w krótkim czasie, a jeżeli zdecydujemy się na te inne, więc np. organiczne, sam zakup będzie droższy.
Może się w tym przypadku okazać, że złotego środka nie ma i nie uda się zaoszczędzić. Można oczywiście próbować, ale w rachunku końcowym, koszt prawdopodobnie będzie dokładnie taki sam, gdyby doliczyć czas poświęcony na częstsze zakupy, dojazd do sklepu samochodem lub inne kwestie związane z zakupami spożywczymi.
Bogdan Feręc