Prawdopodobne są szczepienia przypominające

Z badań wynika, że niektóre szczepionki, mogą mieć ograniczoną skuteczność, więc potrzebne będą szczepienia przypominające, aby wakcyna działała.

Tak dzieje się przypadku produktu firmy AstraZeneca, co potwierdzone zostało naukowo i szczepionka ta, ma potencjalnie ograniczoną skuteczność w zetknięciu z odmianą SARS-CoV-2 pochodzącą z RPA. AstraZeneca potwierdziła, iż badania na małej grupie kontrolnej wykazały, iż ograniczona skuteczność ich produktu, wiąże się z mutacją południowoafrykańską. Preparat AstraZeneca, co może zastanawiać, słabo radzi sobie z łagodną odmianą wirusa z RPA, ale skutecznie zapobiega ciężkim postaciom choroby i zgonom.

Przewodniczący Expert Advisory Group NPHET dr Cillian De Gascun stwierdził, że świat nauki, zmuszony będzie do reakcji na zmiany, jakie następować będą w przypadku mutacji koronawirusa, który opanował świat. W Irlandii – mówił dalej dr De Gascun, najbardziej rozpowszechnioną jest teraz odmiana brytyjska i stanowi ok. 75% zakażeń, natomiast wirus z RPA, to 9 przypadków. W kraju mamy też odmianę brazylijską, ale tylko 2 przypadki.

Wg eksperta, stan zakażeń w populacji, a już po zakończeniu szczepień, będzie musiał być stale monitorowany, by określić, czy szczepienia, trzeba będzie powtarzać, np. corocznie, a wynikać to będzie z ilości zakażeń wirusem SARS-CoV-2 i jego odmian. W niektórych przypadkach, co jest prawdopodobne, raczej potrzebne będą szczepienia przypominające, aby odbudować pamięć na poziomie obronnym organizmu. Co podkreślił De Gascun, wcale nie musi być tak, że każdego roku trzeba będzie się szczepić i to cała populacja, a do takich działań mogą być namawiane lub zobowiązane pewne grupy. Wszystko ma związek z mutacją wirusa i jego dalszą obecnością na świecie.

*

Co dokładnie może mieć na myśli dr Cillian De Gascun? W przypadku wybranych grup, do takich mogą zostać zaliczeni seniorzy, ale i osoby, wyjeżdżające na zagraniczny wypoczynek, gównie do państw, gdzie obecne są warianty SARS-CoV-2. Tymi państwami, co obecnie sugerują znane odmiany wirusów, mogą być np. Brazylia, Republika Południowej Afryki, ale i Chiny oraz państwa azjatyckie. Mniej powodów do obaw jest w przypadku Wielkiej Brytanii, bo na tę odmianę, działa szczepionka AstraZeneca. Problemów nie powinno być również podczas podróży europejskich, a to za sprawą odpowiednich szczepionek, jakie otrzyma większość mieszkańców Unii Europejskiej. Jak uzyskać większą pewność ochrony szczepionkowej? O ile będzie taka możliwość, wybrać odpowiedniego producenta.

Bogdan Feręc

Źr: PA Media

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Irlandzki rząd podw
Wielka Brytania moż
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian