Prasa w Irlandii zwróciła uwagę na Jarosława Kaczyńskiego

Jedna z ostatnich wypowiedzi lidera Prawa i Sprawiedliwości o ideologii LGBT, odbiła się szerokim echem w europejskich kręgach politycznych, a wystąpienie zawierało też słowa o Irlandii.

Jak łatwo się domyślić, na słowa przywódcy PiS zareagowały media w Irlandii, które wyjęły z ust prezesa słowa, o „katolickim pustkowiu z szalejącą ideologią LGBT”, a prezes Kaczyński, wypowiedział je własnie w kontekście irlandzkim. Część wyspiarskich opinii w pewien sposób zgodna jest z postrzeganiem tego zagadnienia przez polskiego polityka, ale jest także grupa, która ma mu za złe tę wypowiedź, więc twierdzi, że takie słowa, nie powinny paść.

Jakby tego było mało, to przez Parlament Europejski przetoczyła się dyskusja, w kwestii tejże wypowiedzi, a pojawiły się apele, aby Polskę ukarać utratą unijnych funduszy.

Niektóre z tytułów prasowych w Irlandii wyciągają na światło dzienne pojedyncze zdania, jakie padły z ust prezesa PiS, a podkreślają tę część: „zwiększanie praw lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych jest niebezpieczną ideologią, która stanowi zagrożenie dla katolickiej tradycji kraju”.

Jarosław Kaczyński twierdzi też, że szczególnie źle w Irlandii ma dziać się od 2015 roku, kiedy osoby homoseksualne, otrzymały prawo do zawierania związków jednopłciowych. Takie działania, jak obserwowane są w Irlandii, mają być również w opinii Kaczyńskiego, „zagrożeniem dla polskiej kultury i religii”. Prezes Prawa i Sprawiedliwości uznał też, że doskonałym przykładem jest właśnie Irlandia, a dodał:

Nie pozwolę, by nas pokonało… to zagrożenie dla samych podstaw naszej cywilizacji. Z tym trendem należy walczyć – choć mądrze.

Niestety, opinia szefa ugrupowania rządzącego w Polsce, nie pozostała niezauważona w Europie, a i doczekała się całkiem ostrych komentarzy oraz krytyki, za piętnowanie społeczności LGBT oraz w kwestii łamania praworządności. Opublikowany został raport hiszpańskiego europosła Juana Fernando Lopeza Aguilara, a ten mówił o prawach podstawowych w naszej ojczyźnie. W dokumencie parlamentarzysta udowadniał, iż „Polska, odchodzi od wartości europejskich”, co jest „niezwykle niepokojące”. Na podobną wypowiedź zdecydowała się holenderska posłanka do Parlamentu Europejskiego Sophia in 't Veld, która powiedziała: „Widzimy, jak Polska przekracza czerwoną linię za czerwoną linią”.

*

O ile staram się, nadal, zrozumieć do końca postępowanie Prawa i Sprawiedliwości, które chciałoby, mam nadzieję, chronić wartości i naszą wieloletnią tradycję, to nijak nie mogę pojąć, w jaki chce zrobić to sposób. Nie do końca zrozumiałem też argumentację pana Kaczyńskiego, bo o ile chodzi o Kościół Katolicki w Irlandii, to ten przeżywał swój kryzys, w równym stopniu kryzys wiary oraz powołań, już wcześniej niż w 2015 roku, a skoro mieszkańcy Zielonej Wyspy, również katolicy, zgodzili się na zawieranie związków małżeńskich przez osoby homoseksualne, to widocznie, nie kłóci się im to z ich pojmowaniem dogmatów wiary.

W tej sprawie – kolejny raz boli mnie, że znowu jesteśmy na ustach całej Europy, a nie dzieje się to od kilku lat w dobrym kontekście. Trudno, Polacy w wyborach parlamentarnych uznali, że to właśnie Prawo i Sprawiedliwość powinno prowadzić ich i kraj do świetlanej przyszłości i zbawienia wiecznego. Jednak, czy zaraz trzeba włączać w to kraje, które obrały inną ścieżkę, a umieją pogodzić i wiarę i małżeństwa jednopłciowe, a i realnie wprowadzić w czyn, rozdział Kościoła od państwa?

Nietotalny o lat i zdeklarowany przeciwnik ugrupowania Prawo i Sprawiedliwość – Bogdan Feręc

Źr: PA Media/Independent

Zdj: Radio Wnet

Polska-IE: Udostępnij
Irlandia będzie mia
PIJANI KIEROWCY ZATR
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian