Praktykanci to tania siła robocza

Związek zawodowy Connect uznał, iż wielu pracodawców zatrudnia osoby młode i młodociane w ramach praktyk, ale wyłącznie po to, aby oszczędzić na kosztach i dodaje, że można ich nazwać tanią siłą roboczą.

Connect rozpoczął również kampanię, w której zwróci uwagę na słabnący system przygotowania zawodowego. Według związku praktykanci zmuszeni są pracować za wynagrodzenie poniżej płacy minimalnej i borykają się z dużymi opóźnieniami w realizacji programów przygotowujących do zawodu, co zmusza wielu do opuszczenia wybranej branży lub emigracji.

Zastępca sekretarza generalnego Connect Brian Nolan powiedział:

– Praktykanci są przyszłością naszych zawodów, a ich praca ma kluczowe znaczenie dla dobrobytu gospodarczego i społecznego naszego kraju. Jednak coraz więcej osób jest zmuszonych porzucić wybraną karierę zawodową ze względu na niemożność utrzymania się za wynagrodzenie – często niższe od płacy minimalnej, duże opóźnienia w dostępie do szkoleń w szkołach wyższych oraz wykorzystywanie ich jako taniej siły roboczej przez niektórych pracodawców.

Jednocześnie Connect oskarżył premier Simona Harrisa o brak rozwiązania tego problemu przed jego odejściem ze stanowiska ministra ds. szkolnictwa wyższego i kształcenia dalszego.

Departament Szkolnictwa Dalszego i Wyższego stwierdził w odpowiedzi, że zdaje sobie sprawę, że inflacja oraz inne czynniki związane z kosztami życia wywierają na pracowników rosnącą presję, w związku z czym zlecił niezależne badanie w celu przeglądu płac praktykantów.

Rzecznik Departament Szkolnictwa Dalszego i Wyższego mówi:

– Ten rząd nadał priorytet inwestycjom w przygotowanie zawodowe, w tym przeznaczył 67 mln euro na praktyki zawodowe w ramach budżetu na rok 2024, co daje łączne finansowanie do 300 mln euro. To istotny krok w budowaniu potencjału wymaganego do ograniczenia opóźnień w przygotowaniach do zawodu i spełnienia przyszłych wymagań szkoleniowych.

Departament stwierdził, że nadzoruje wdrażanie planu wprowadzonego przez Krajowe Biuro Praktyk zawodowych (NAO) w celu zwiększenia potencjału i skrócenia czasu oczekiwania praktykantów.

Bogdan Feręc

Źr. RTE

Photo by Dim Hou on Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Poland to reinstate
Kolejne opóźnienia