Prąd zdrożeje o 260%

Przejście na odnawialne źródła zasilania, będzie nas dużo kosztować, chociaż niedawno mówiło się jeszcze, że energia, pozyskiwana będzie z darmowych źródeł, więc wiatru i słońca.

Obecnie ani naukowcy, ani analitycy, nie pozostawiają już żadnych złudzeń i mówi się, że zmiana modelu zasilania, będzie kosztowana i uderzy w odbiorcę detalicznego. Największe podwyżki cen prądu, który uzyskiwany będzie po przejściu na nowe metody zasilania, pojawią się w okresie najbliższych 9 – 10 lat, bo będzie to okres intensywnych prac modernizacyjnych, a jednocześnie dużego wzrostu zapotrzebowania na energię elektryczną, a ta, stać się ma podstawową siłą energetyczną na całym świecie.

Takie opracowanie pojawiło się również w Irlandii i Instytut Badań Społecznych i Ekonomicznych (ESRI) uważa, że o ile zmiany są potrzebne, a nawet niezbędne, to będą znacznie droższe, niż wynikało to z dotychczasowych analiz. Wg ESRI, w ciągu najbliższych 9 lat, ceny prądu w Irlandii, mogą podnieść się o nawet 250 procent, a nie jest wykluczone, że będzie to jeszcze więcej, jeżeli inwestycje z budową elektrowni wiatrowych lub innych, napotykać będą na protesty mieszkańców, co podniesie koszt ich budowy.

Instytut jest też przekonany, co miały pokazać wykonane przez ich analityków badania, ze wzrost cen energii pozyskiwanej ze źródeł odnawialnych, a również przejście na nowe modele zasilania, uzależnione będą od społecznej akceptacji takich zmian. Mówi się w opracowaniu, że ponad ¾ mieszkańców Irlandii, zgadza się na zmianę źródeł zasilania na tzw. czyste, ale kluczem może być właśnie ta pozostała część społeczeństwa, przeciwna budowie farm słonecznych i wiatrowych.

Samo przejście na nowe źródła zasilania może odbyć się bez takich przykrych wydarzeń, więc blokad inwestycji, ale potrzebne są do tego specjalne ustawy, które traktować będą te inwestycje priorytetowo, a i zabraniać wnoszenia nieistotnych z punktu widzenia społecznego skarg.

Aktualnie w Irlandii 37% całej energii pozyskiwana jest ze źródeł odnawialnych, ale o ile rząd dotrzyma słowa, do 2030 roku w naszej sieci energetycznej, już 70 proc. prądu, na pochodzić z wiatru i słońca. Do tego czasu, więc w okresie 9 lat, ogólne zapotrzebowanie na energię elektryczną wzrosnąć ma na wyspie o 40%.

Bogdan Feręc

Źr: ESRI

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Na skradzione PPS-y,
Edukacja seksualna m
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian