Prąd zdrożał o ponad 155%, a żywność o 9 procent

Nowe dane z Central Statistics Office mówią, że w kraju mamy do czynienia ze stałym i wysokim wzrostem cen, jednak jest on w niektórych przypadkach niższy niż ten na kontynencie europejskim, a i zmniejsza się tempo wzrostów, jednak tylko dla wybranych grup towarów.

W ujęciu krótkoterminowym ceny artykułów spożywczych wzrosły od marca tego roku do końca kwietnia o 2%, jednak w porównaniu rok do roku w kwietniu były wyższe niż w analogicznym okresie roku ubiegłego o 8,8%. Najbardziej zdrożały produkty mleczne, a rosły też ceny produktów przemysłowych. Mleko i jego przetwory zdrożały o 5,4%, mięso o 1,6%, ryby o 1,3%, owoce i warzywa o 0,4%, oleje, tłuszcze roślinne oraz zwierzęce o 1,2%, a produkty piekarnicze oraz napoje odpowiednio o 1,1 i 0,4 procent.

Najwyższy roczny wzrost cen zanotowano w grupie artykułów mleczarskich i było to aż 37,1%, a następne w kolejności było mięso o 17%.

Są też dobre informacje, bo w ostatnich tygodniach spadły nieco ceny energii elektrycznej w hurcie i obniżka wyniosła 25,6% w porównaniu do ceny z marca tego roku, ale na koniec kwietnia były one wyższe od tych z kwietnia 2021 roku o 155,5%.

W kraju zaobserwowano również ogólny trend zniżkowy dla produktów energetycznych i było taniej o 22,7%, jednak roczny wzrost to 125,5%. Benzyna w kwietniu staniała o 0,3%, olej napędowy o 3,7%, olej napędowy do maszyn 1,2%, a olej opałowy o 0,8%.

Nie zmienia to jednak faktu, że ceny paliw były wyższe od ubiegłorocznych o 15,3% dla benzyny, oleju napędowego o 27,4%, oleju napędowego do maszyn o 44,3%, a oleju opałowego o 34,5%.

Drożały natomiast materiały budowlane i ceny kamienia, piasku i żwiru wzrosły w zeszłym miesiącu o 3,7 proc., a ceny cementu o 6,3 proc. Nastąpił również znaczny wzrost cen różnych gatunków stali, w tym stali konstrukcyjnej o 27,6%, stali prefabrykowanej o 31,4% i stali zbrojeniowej o 12%. Ceny wszystkich materiałów budowlanych i konstrukcyjnych wzrosły rok do roku o 18,2 proc.

Największe roczne wzrosty notowane były w cenach stali konstrukcyjnej o 71,3%, zbrojeniowej 66,5% oraz drewna o 49,3%.

Bogdan Feręc

Źr: CSO

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Leczenie w Irlandii
Hiszpańskie wakacje
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська