Pracując z domu zarobisz więcej

Rząd usilnie próbuje przekonać wszystkich, że praca zdalna bardziej się opłaca, ale problem nie leży w tym, że przekonywać do tego należy pracowników.

Gabinet opublikował badania, a z tych wynika, iż praca z domu może przynieść oszczędności w kwocie przekraczającej 1400 € rocznie, nawet jeżeli doliczy się do tego wyższe koszty oświetlenia i ogrzewania domu. Dane przedstawił wicepremier i minister przedsiębiorczości Leo Varadkar, a przekonywał, że praca z domu bardziej się opłaca. Wg Varadkara koszt ogrzewania domu wzrósłby średnio o 79 €, oświetlenia o 30 €, ale koszt dojazdu do pracy zmniejszyłby się o 413 €, co daje 304 € zysku.

Koszt energii, jaka potrzebna będzie o oświetlenia i ogrzewania wzrośnie wtedy rocznie o 43 € dla ogrzewania gazowego, mówił dalej Leo Varadkar, a koszt użycia olej u opałowego wzrośnie o 104 €. W przypadku ogrzewania elektrycznego wzrost kosztów będzie najwyższy i wyniesie średnio o 128 € więcej, co daje uśrednioną kwotę ogólną w kwocie 79 €.

Jednak zliczając to wszystko razem, minimalna kwota oszczędności wynieść może, a zawiera się w niej wydatki dodatkowe w przypadku pracy z dojazdem do miejsca zatrudnienia średnio 1103 € rocznie.

Dodatkowo na pracy z domu zyska państwo, bo zaoszczędzi rocznie 7,6 mln €, gdyż o 164 407 ton zmniejszy się emisja CO2 i nawet przy zwiększonym poborze prądu i innych nośników energii, zmniejszy się ogólna emisja dwutlenku węgla, jaka obserwowana jest w przypadku dojazdów do pracy samochodem.

Badanie CSO pokazało też, że firmy zatrudniające pracowników zdalnych, mogą oszczędzić rocznie na każdym takim pracowniku 1500 €, natomiast redukcja kosztów biurowych w całej gospodarce zaoszczędziłaby pracodawcom ponad 313 mln euro.

W badaniu podkreślono, że zyskaliby na tym także pracownicy niepełnosprawni i ich opiekunowie, gdyż zniknie potrzeba dojazdów do pracy.

*

Od jakiegoś czasu przekonuję, a nie jest to opinia odosobniona, iż praca zdalna, nie jest problemem dla pracowników, chociaż to w tym kierunku idą opracowania rządowe, bo dotyczy samych pracodawców. To właściciele firm nie są przekonani do takiego rodzaju zatrudnienia, próbują na wszelkie sposoby zatrzymać lub zachęcić do powrotu do biur, więc rząd powinien stworzyć odpowiednie ramy prawne, by pracownik mógł w każdej chwili podjąć decyzję o przejściu do pracy zdalnej, natomiast pracodawca, nie mógł tego zabronić. Aktualne propozycje, pozostawiają jednak pewną furtkę, bo pracodawca odmawiający pracownikowi pracy zdalnej, musi podać powód odmowy, ale właściwie nic to nie zmieni, gdyż nie będzie za to pociągnięty do odpowiedzialności.

Bogdan Feręc

Źr: CSO/Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
'Whole world is agai
Włamywaczowi zapła
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська