Pracownicy niezadowoleni z decyzji pracodawców

Do władz państwowych docierają informacje, że część pracowników, nie jest zadowolona ze swoich świadczeń pandemicznych, a to tylko dlatego, że nie zostali zwolnieni z pracy.

Jak poinformowali ministrowie finansów i ochrony socjalnej docierają do nich sygnały, iż pracownicy, którzy zwolnieni zostali tymczasowo, a ich pracodawca zdecydował, że to on wypłacać będzie zasiłek, korzystając ze wsparcia rządu, nie są zadowoleni z takiego obrotu sprawy.

W wielu przypadkach – powiedziała minister ochrony socjalnej Regina Doherty, zasiłek pandemiczny jest niższy od ustalonego na kwotę 350 € przez rząd, więc w ocenie pracowników – tracą. Gdyby zostali jednak zwolnieni i choćby tymczasowo, a pracodawca odesłał ich po pomoc do Social Welfare, w takiej sytuacji, otrzymaliby nie 70% dotychczasowego wynagrodzenia, a pełną kwotę zasiłku, czyli rzeczone 350 €.

Minister finansów Paschal Donohoe przyznał, że widoczne są niekiedy problemy w kwestii zasiłków pandemicznych, jednak rozporządzenie, a następnie ustawa, tworzone były w pośpiechu i określają ogólne zasady pomocy państwowej w okresie pandemii.

Ministerstwo Finansów i Departament Ochrony Socjalnej, zobowiązały się, iż w najbliższych dniach zbadają problem oraz spróbują jakoś temu zaradzić.

Minister finansów Paschal Donohoe przyznał jednak, że pochwala decyzje pracodawców, którzy nie zwolnili swoich pracowników, a odesłali ich na czasowe kwarantanny, by po zakończeniu epidemii i zdjęciu krajowych blokad, zatrudnieni w zakładach, mogli natychmiast wrócić do pracy.

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of Finance/Dept. of Social Protection

Polska-IE: Udostępnij...
Nowy lider Partii Pr
Rząd robi zbyt mał
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish