Pracownicy Carphone Warehouse muszą być chronieni i wspierani

Rzecznik ds. przedsiębiorstw zawodowych i edukacji Aodhán Ó Ríordáin wezwał rząd do współpracy z pracownikami i związkami, na które ma wpływ ogłoszenie Carphone Warehouse. 

Strata 486 miejsc pracy w tak trudnym okresie dla samych pracowników i gospodarki jest ogromnie niepokojąca dla społeczności w całym kraju. Ó Ríordáin wezwał tym samym rząd do wsparcia tych pracowników i starania się o ponowne ich zatrudnienie, w ramach swojej społeczności, o ile to możliwe.

Poseł Ó Ríordáin uznał:

– Myślę o pracownikach i ich rodzinach, na które wpłynęła decyzja Carphone Warehouse. To niezwykle niepokojący dzień dla 486 rodzin dotkniętych decyzją o zakończeniu działalności w Irlandii. Rząd i minister muszą teraz wkroczyć i współpracować z firmą i związkami zawodowymi, aby zapewnić tym pracownikom ochronę oraz pełne zwolnienie z obciążeń fiskalnych i aby otrzymali inne powiązane uprawnienia. To ogromny cios dla personelu. To nie jest dobry moment na utratę pracy, ale w sytuacji na rynku pracy z rekordowymi wskaźnikami bezrobocia moment podjęcia tej decyzji nie może być gorszy. Należy natychmiast skupić się na wsparciu pracowników, którzy stracą pracę. Rząd musi interweniować i zapewnić pracownikom, których to dotyczy, możliwości kształcenia i szkolenia. W tym kraju bezrobocie wymknęło się spod kontroli. Prognozowana stopa bezrobocia na poziomie 16,25% w tym roku i 8,25% w 2022 r. jest naprawdę niepokojąca, a rząd wydaje się piekielnie nastawiony na ignorowanie wezwań do ukierunkowanych i ukierunkowanych szkoleń, aby umożliwić ludziom podnoszenie umiejętności i koncentrację na projektach, podczas gdy gospodarka pozostaje zamknięta. Każda stracona praca ma dziś wpływ nie tylko na pojedynczą osobę, ale także na jej podopiecznych i społeczność. Poważny wpływ pandemii na miejsca pracy i przedsiębiorstwa na głównych ulicach ilustruje potrzebę ukierunkowanego wsparcia ze strony państwa dla wszystkich osób obecnie bezrobotnych, aby zapewnić, że umiejętności, wiedza i doświadczenie pozostaną w gospodarce po zakończeniu Covid. W przeciwnym razie sektory takie jak handel detaliczny, hotelarstwo, rozrywka i sztuka nie będą miały szansy na przetrwanie. Ta wiadomość pojawia się, gdy Dáil debatuje nad przyszłością zdrowia psychicznego w tym kraju, która była ignorowana podczas pandemii. Rząd nadal wyrzuca pieniądze na usługi zdrowia psychicznego, ale to zasadniczo mija się z celem. Zdrowie psychiczne ludzi cierpi, ponieważ nie mają oni pomocy ani nadziei. Zamiast płacić frazesami za zdrowie psychiczne, rząd musi zapewnić plan krokowy, który umożliwi ludziom powrót do pracy na uczciwych stanowiskach po ponownym otwarciu gospodarki. Młodzi ludzie w Irlandii zostali w ubiegłym roku nieproporcjonalnie dotknięci bezrobociem. Każdy kraj, w którym stopa bezrobocia wśród młodzieży wynosi 56%, musi mieć to na pierwszym miejscu. Jestem bardzo zaniepokojony tym, że każdy z naszych młodych ludzi, którzy do tej pory pozostali w Irlandii, będzie szukał poza granicami tego kraju lepszych możliwości nie tylko pod względem zatrudnienia, ale także stylu życia. Rzeczywiście, wiadomość o dalszej utracie miejsc pracy w gospodarce nie wzbudzi wiary w państwo wśród pracowników młodych i starszych. To niezwykle niepokojący dzień dla pracowników Carphone Warehouse i ich rodzin, dlatego wzywam rząd do zapewnienia wsparcia w celu ochrony tych pracowników. Muszą uzyskać wsparcie w zakresie ponownego zatrudnienia w swoich społecznościach.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Labour Party

Polska-IE: Udostępnij
Dedykowane zespoły
Aontú Backs Vintner
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian