Pracownicy biurowi wrócą wcześniej do pracy

Leo Varadkar zasugerował, że pracownicy biurowi, mogliby wrócić wcześniej do pracy, niż wynika to ze wcześniejszych planów rządu.

Wiceminister powiedział, iż w tych dniach, rozmawiać będzie z Krajowym Zespołem ds. Zdrowia Publicznego i poprosi jego członków, aby rozważyli możliwość wydania zalecenia, które zezwoli na powrót do biur w sierpniu, nie zaś we wrześniu, jak było to planowane. Minister przedsiębiorczości, handlu i zatrudnienia dodał, że nadal preferowana będzie praca zdalna i hybrydowa, jednak powrót do pracy w biurach, stanie się ważnym elementem powrotu do normalności.

Leo Varadkar:

– W tej chwili planujemy stopniowy powrót do biur i innych miejsc pracy od września. Warunkiem jest jednak, że program szczepień będzie nadal nabierał tempa, a wirus pozostanie pod kontrolą, uważam też, że sierpień ma więcej sensu niż wrzesień. Do tego czasu zdecydowana większość dorosłych zostanie w pełni zaszczepiona, a ryzyko zachorowania na Covid będzie bardzo niskie.

We wrześniu uczniowie wrócą do szkół i na uczelnie, transport działać będzie w pełni swoich możliwości, więc ważne jest także, aby otwierać również biura oraz instytucje. Otwarcie biur ma odbyć się bez zbędnych utrudnień, ale Varadkar zaznaczył, że prawdopodobnie, nie odbędzie się to jednocześnie.

Leo Varadkar:

– Myślę, że powinno się to odbywać etapami, zwracając najpierw spotkania, szkolenia i wprowadzenie nowych pracowników – z których wielu jeszcze nie spotkało się ze swoimi współpracownikami lub nawet nie odwiedziło swojego biura. Nie wierzę, że miejsca pracy będą kiedykolwiek takie same po pandemii. Wiele osób nigdy nie wróci do biura w pełnym wymiarze godzin, ponieważ wiemy, że praca w domu i praca zdalna jest realną opcją dla większości ludzi. Myślę, że zamierzamy przejść do modelu pracy mieszanej, jako nowej normy, a rząd będzie pracował nad ułatwieniem tego za pomocą naszego kodeksu postępowania dotyczącego prawa do rozłączenia. Pracujemy również nad zapewnieniem sieci centrów pracy zdalnej, które są obecnie budowane, a nasze nowe prawo oznacza, że ​​pracodawcy muszą podać dobry powód, aby odmówić pracownikowi możliwości pracy zdalnej. Chociaż będziemy zachęcać pracodawców do pozostawienia w pracy zdalnej, jako stałej opcji, tam, gdzie to możliwe, wiem, że dla niektórych pracowników, zwłaszcza młodszym, będzie to trudne – zwłaszcza dla tych, którzy pracują z domu w małych mieszkaniach lub domach, które dzielą z innymi. Podczas gdy dla niektórych było to przyjemne doświadczenie móc uniknąć dojazdów i mieć więcej czasu dla rodziny, dla innych była to izolacja lub stresująca próba pracy i nauki w domu w tym samym czasie. Ponieważ do sierpnia pozostało już tylko osiem tygodni, myślę, że teraz jest dobry moment, aby rozpocząć rozmowę między pracodawcami a pracownikami na temat tego, jak można sobie z tym poradzić. Mój dział będzie tym kierował. Wśród rzeczy, które należy wziąć pod uwagę, są między innymi zastosowanie testów antygenowych, lepsza wentylacja, rozmieszczenie stanowisk pracy, harmonogramy sprzątania i unikanie gromadzenia się w pomieszczeniach socjalnych i windach.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE: Udostępnij
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian