Pracodawcy żądają jasności w sprawie powrotu niezaszczepionych do pracy

Rząd znalazł się pod dużą presją środowisk pracodawców, którzy chcą pełnej jasności w kwestii powrotu niezaszczepionych pracowników do zakładów pracy.

O ile nie ma żadnych przepisów ani nawet wytycznych, które zakazują powrotu do pracy osoby bez szczepienia przeciwko Covid-19, to pracodawcy zrzeszeni w Irish Small and Medium Enterprises (ISME) mówią o „haniebnym” braku jasności przepisów i nie wiedzą, w jaki sposób przygotować swoje firmy na powrót pracowników.

Obecnie do ISME trafiają pytania od właścicieli firm, a ci chcą uzyskać informacje, co powinni zrobić w sytuacji, kiedy w jednym zakładzie pracy, przebywać będą osoby w pełni zaszczepione, zaszczepione połowicznie i niezaszczepione? Pracodawcy chcą też wiedzieć, czy mają prawo być informowani, że ich pracownik odmówił poddania się szczepieniu i czy mogą żądać takiej informacji od pracownika?

To nie wszystko, z czym ISME zwróci się do rządu, bo postuluje się, aby zasiłek PUP został szybko uregulowany, a jednocześnie zmniejszony, gdyż jest on „hamulcem” w powrocie do pracy. Przedstawiciele małego i średniego biznesu stwierdzili również, iż gabinet, nie radzi sobie w zakresie pomocy dla tych firm, więc powinien rozpocząć działania wspierające, by przedsiębiorstwa te, mogły utrzymać się na niepewnym rynku.

Cała sprawa zostanie omówiona dzisiaj na posiedzeniu Komisji Przedsiębiorczości Dáil, za której pośrednictwem dyrektor naczelny ISME Neil McDonnell zwróci się z oficjalnymi pytaniami ministra przedsiębiorczości Leo Varadkara i poprosi o złożenie wyjaśnień w tej sprawie. Pełna informacja rządu w tej kwestii pomoże natomiast w przygotowaniu się firm do pełnego otwarcia i na powrót pracowników, a także na określenie potencjalnego ryzyka zakażeniami. Wg Neila McDonnella, nie może być też w tym przypadku mowy o przepisach dotyczących ochrony danych osobowych, bo w grę wchodzi bezpieczeństwo zdrowotne wielu osób, w tym współpracowników i klientów. McDonnell już wcześniej stwierdził, że przepisy o ochronie danych osobowych, „w cyniczny sposób” wykorzystywane są przez niektóre osoby, a głównie te, które są przeciwnikami szczepień. Takiemu sposobowi działania przyklasnęła również część środowiska prawniczego, co chce wykorzystać na swoją korzyść, więc proponują nawet pomoc prawną i prowadzenie spraw sądowych, o ile przekazanie informacji o statusie szczepienia, stanie się wymogiem.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Nearly 10 million Po
Gra idzie o ponad 15
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian