Pracodawcy winni byli Revenue ponad 220 mln €

Z programów wspierających wynagrodzenia pracowników skorzystało 66.5 tysiąca pracodawców, którzy pobierali tę płatność w imieniu 664 tys. zatrudnionych.

Część pracodawców korzystających z Programu Tymczasowych Dopłat do Wynagrodzeń (TWSS), otrzymało jednak więcej pieniędzy, niż wynikało to z potrzeb i zasad, a to oznacza, że 56% firm otrzymało nadpłatę TWSS. Z wyliczeń Revenue wynika natomiast, że pracodawcy, winni byli Revenue do końca czerwca 224 mln €.

Revenue zaznacza, że pieniądze powinny zostać zwrócone, zgodnie z umową, jaką zawarto, ponieważ podczas składania dokumentów, pracodawca zobowiązany był podpisać oświadczenie, że w przypadku nadpłaty, kwotę odda.

Irlandzkie służby skarbowe rozpoczęły już proces informowania pracodawców o nadpłatach, jakie znalazły się na ich kontach, a jednocześnie wysyłane są wezwania, do zwrotu kwot, które nie powinny trafić do właścicieli firm. Jak dodaje Revenue, każdy z pracodawców może sprawdzić, czy i jaka należność jego dotyczy, a możliwe jest to za pośrednictwem strony www.revenue.ie.

Urzędnicy skarbowi poinformowali również, że z całej kwoty 224 mln €, 90 mln € zostało już zwrócone, a i otrzymali deklaracje, że wkrótce kolejne przelewy trafią na konta Revenue. Irlandzka skarbówka ma też problemy z odzyskaniem pieniędzy, gdyż część pracodawców uznała, iż decyzja o nadpłacie, jest dla nich krzywdząca, więc odmówili spłaty, do chwili wyjaśnienia wszelkich wątpliwości.

Ze wszystkich pracodawców, którzy korzystali z programu TWSS, 41% została zbilansowana na zero, 3 proc. przysługują dopłaty, a te wyniosą 1,4 mln €. 90% pracodawców korzystających z TWSS, zgodnie z przepisami, składało wszelkie dokumenty, jakie wymagane były podczas korzystania z tej formy pomocy państwowej, a część, albo robiła to z opóźnieniem, albo nie zrobiła tego do tej pory. W tych przypadkach wypłaty były wstrzymywane, a pracodawcy wzywani do złożenia wyjaśnień. Niewielka ilość pracodawców, usilnie odmawiająca współpracy z Revenue w zakresie rozliczenia z pobranego TWSS, wkrótce uznana zostanie za zobowiązanych do zwrotu pełnej pobranej kwoty, jaka przekazana została im w ramach Programu Wsparcia Wynagrodzeń Pracowniczych. O ile nadal odmawiać będą zwrotu, mogą doczekać się sankcji skarbowych lub konsekwencji prawnych, informuje Revenue.

Bogdan Feręc

Źr: Revenue

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Przegląd praw rodzi
Dług publiczny będ
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian