Pracodawcy powinni ułatwić dostęp do szczepień

Wg specjalistki ds. zdrowia publicznego w HSE, nie powinno w kraju dochodzić do sytuacji, żeby pracodawcy prosili zatrudnionych o przesunięcie godziny szczepienia.

W Irlandii nie powinno być do sytuacji, aby pracodawcy, prosili swoich pracowników, by ci, zmienili godzinę lub termin szczepienia, o ile ta wypada w godzinach ich pracy, mówi Marie Casey z HSE. Takie postępowanie pracodawców, wyłącznie opóźniać będzie cały program szczepień, a jednocześnie może do nich zniechęcać.

Pracodawcy powinni namawiać do samych szczepień, bo leży to w ich interesie, a jednocześnie nie mają obecnie prawa, by nakłaniać do umawiania się na szczepienie poza godzinami pracy. Strata kilku godzin lub nawet dnia pracy jest niczym w ujęciu kilkunastu ostatnich miesięcy, a przyniesie w najbliższej przyszłości, wymierne korzyści samym pracodawcom i gospodarce.

Wg Casey pracodawcy, kierując się tą zasadą, powinni wręcz namawiać zatrudniony personel do szczepień i nie czynić żadnych przeszkód, by zatrudniane przez nich osoby, poddały się w oznaczonym terminie szczepieniu.

HSE nie ma też możliwości takiego zaplanowania szczepień, by osoby, które wróciły do pracy, zostały zaszczepione po zakończeniu lub przed rozpoczęciem pracy, gdyż właśnie rozpoczęły się szczepienia osób, które stanowią największą grupę pracowników w kraju.

Co ważne, fakt odmowy udzielenia dnia wolnego z powodu szczepienia lub próbę namowy do zmiany terminu, można zgłosić w HSE, co z kolei może stać się podstawą do zmiany terminu szczepienia, o ile będzie to możliwe, ale i rozmowy przedstawiciela Zarządu Służby Zdrowia z pracodawcą. Oczywiście nie ma jednoznacznych przepisów w tej sprawie, ale zarówno HSE, jak i irlandzki rząd, stoją na stanowisku, iż osoby, które mogą już wyznaczony termin i chcą się zaszczepić, powinny to zrobić bez stawiania przed nimi przeszkód.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE: Udostępnij
UE nadal naciska, by
Rząd zgadza się na
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian