Pracodawcy chcą dostępu do informacji o szczepieniach pracowników

Z najnowszego badania przeprowadzonego przez firmę audytorską Mazars i prawniczą McCann FitzGerald wynika, że pracodawcy chcieliby dostępu do informacji o szczepieniach przeciwko Covid-19 swoich pracowników.

Wg 56%, informacje te, pozwolą na zarządzanie zasobami ludzkimi w biurach, a i pozwoli dostosować tryb pracy do sytuacji pandemicznej i ochrony zdrowia. Najwięcej przedsiębiorstw z zakresu pracy biurowej, zgłaszało chęć uzyskania dostępu do statusu szczepienia pracownika, ale nie tylko one, bo i firmy handlowe oraz przemysł. Obecnie, jak podkreślali pracodawcy, tysiące osób jest na kwarantannach z powodu bliskiego kontaktu lub choroby związanej z koronawirusem, ale pracodawcy nie wiedzą, jak postępować po ich powrocie do pracy, więc czy należy takie osoby oddzielić od reszty pracowników i czy stworzyć im specjalne warunki pracy. Pracodawcy zastanawiają się również, jak rozwiązać problem, w ich ocenie, z pracą zdalną, więc wykonywaną z domu, a i tu miałby pomóc dostęp do statusu szczepienia pracownika, chociaż nie wiadomo, w jaki sposób.

Do gry weszły też służby zajmujące się ochroną danych osobowych i danych wrażliwych, więc również dotyczących stanu zdrowia, bo nie bez racji podaje się przykład, iż dostęp pracodawców do informacji o szczepieniach, może wywołać zjawisko ostracyzmu pracowniczego, czyli np. osoby bez szczepień, mogą być traktowane inaczej, niż reszta pracowników, ale może dochodzić też do sytuacji odwrotnych, gdzie to zaszczepieni będą w mniejszości, czyli to oni mogą zetknąć się z szykanami. Przepisy RODO w tym zakresie, także stają w sprzeczności z widzimisię pracodawców, więc nie wydaje się, żeby właścicielom firm, udało się w krótkim czasie, uzyskać dostęp do danych medycznych o pracownikach i tylko ich dobra wola, może być przyczynkiem do uzyskania informacji o zaszczepieniu lub jego braku. Gdyby jednak pracodawcy uzyskali taki dostęp, będą musieli stworzyć specjalne bazy danych o pracownikach, a te muszą być zarządzane przez wyspecjalizowane zespoły ds. RODO, a jednocześnie powinny być wprowadzone wszelkie procedury, jakie są wymagane podczas zbierania danych osobowych.

Jest jeszcze jednak kwestia, która na stałe może zablokować dostęp do informacji o szczepieniach pracodawcom, bo to rządowa informacja, iż poddanie się szczepieniu, jest w Irlandii całkowicie dobrowolne, więc nie ma ani potrzeby, ani możliwości, aby dane o osobie zaszczepionej lub nie, były gdziekolwiek gromadzone, chociaż z wyłączeniem medycznego systemu informacji o pacjentach.

Z badania wynika również, że są to obawy pracodawców, którzy z niepokojem patrzą na zmiany na rynku pracy, chociaż ponad 60% ankietowanych firm, wprowadziło już hybrydowy system pracy, ale część, nadal ma wątpliwości i to znakomita większość z tych właśnie pracodawców, sugeruje, iż powinni mieć dostęp do danych o szczepieniach swoich pracowników. Można więc uznać, że niechęć do wprowadzenia zmian, do czego namawia rząd, wywołuje dziwną reakcję pracodawców, którzy stwarzają bariery, by ich biura i zakłady pracy, wciąż były zapełnione pracownikami. To z kolei może prowadzić do wzrostu transmisji wszelkich wirusów, ale i będzie w sprzeczności z założeniami planu środowiskowego, a ów mówi, że należy minimalizować ilość podróży do i z pracy, więc o ile to możliwe, wykonywać ją z domu.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Nowelizacja wytyczny
Podatek od osób pra
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська