Pracodawcy będą musieli ocenić bezpieczeństwo pracy

Już wkrótce do pracodawców skierowane zostanie wezwanie, aby ocenili, czy pracownicy będą bezpieczniejsi, jeżeli swoją pracę wykonywać będą z domu.

Pytanie będzie rozbudowane, bo pracodawcy będą musieli ocenić również, czy zatrudnione przez nich osoby, mogą pracować w firmie, jeżeli wprowadzone zostaną dodatkowe środki bezpieczeństwa, w tym maski na twarzach lub wyraźny dystans, albo separacja. Wytyczne w tej sprawie przygotowuje CIPD Ireland, czyli organ, który reprezentuje specjalistów ds. zasobów ludzkich, zrzeszający 6000 prywatnych i publicznych pracodawców.

Dzieje się tak, gdy rząd ogłosił, że nie chce wprowadzić żadnych środków ochrony antywirusowej w kraju, a ilość zakażeń koronawirusem wzrasta, więc poniekąd, przełoży w ten sposób odpowiedzialność na pracodawców, którzy mają zadecydować, czy chcą zezwolić pracownikom na pracę w domu, czy borykać się z falą nieobecności z powodu Covid-19?

Szefowa CIPD Mary Connaughton powiedziała, że ​​firmy prywatne i publiczne martwią się wpływem wirusa na pracowników i pytają, jakie działania mogą podjąć? Organ wychodząc naprzeciw tym pytaniom, prześle wytyczne i doradza przeprowadzenie oceny zagrożeń oraz podjęcie kroków, które zmniejszać będą ryzyko zakażeń w pracy. Oznacza to, że pracodawcy, sami zadecydują, co nie udało się rządowi, aby wprowadzić do swoich firm pracę zdalną lub hybrydową, co zmniejszy ilość pracowników w przedsiębiorstwach, a jednocześnie wielu z nich, da możliwość pracy z domu.

CIPD spodziewa się, że całkiem duża ilość pracodawców, skorzysta z takiej możliwości, więc opracuje nowe modele pracy, chociaż dochodzą już sygnały, że niektóre z irlandzkich firm, nie mają w ogóle takich planów i nie będą zmieniać obecnego systemu zatrudnienia, o ile nie będzie to wymagane prawem.

Ocena dotyczyć ma przede wszystkim pracowników biurowych.

Bogdan Feręc

Źr: Independen/CIPD

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Zasiłek chorobowy d
Cios w ministra Ryan
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська