Praca w nocy z odpowiednią stawką

Zmiany w gospodarce nocnej nie mogą skupiać się wyłącznie na licencjonowaniu, bo należy uwzględnić również wynagrodzenie pracowników barów i klubów.

Rzecznik ds. pracy senator Marie Sherlock, z zadowoleniem przyjęła wiadomość, że trwa zaległa aktualizacja naszych przepisów licencyjnych dla klubów i pubów. Reagując na tę wiadomości, senator Sherlock powiedziała, że rząd musi wprowadzić te zmiany zgodnie z szerszą strategią dla gospodarki nocnej.

Senator Sherlock:

– Nowy system licencjonowania jest już spóźniony. Nasza nocna gospodarka bardzo potrzebowała opieki w naszych miastach i miasteczkach, zanim Covid się tu pojawił, a teraz musimy planować ochronę tego sektora w świecie po pandemii. Ludzie będą chcieli wyjść i ponownie nawiązać kontakty towarzyskie, gdy będzie to bezpieczne, a istnieje ogromna szansa na zbudowanie lepszej gospodarki nocnej po Covid. W każdym planie musimy zapewnić opiekę pracowników barów i klubów w nowym, przyszłym reżimie. Pracownicy nadal domagają się stawki wynagrodzenia za późne godziny do półtora raza od normalnej stawki. Musimy również upewnić się, że nasza infrastruktura transportu publicznego jest wystarczająco solidna, aby bezpiecznie przewozić pracowników i biesiadników do i z tych ośrodków. Partia Pracy od dawna wzywa do rozszerzenia całodobowego transportu publicznego na kluczowych trasach, co miałoby ogromne znaczenie dla poprawy dostępu do przestrzeni kulturalnych i społecznych w miastach oraz miasteczkach. Wyobrażając sobie lepszą przyszłość w tym kraju, w którym ceni się tętniącą życiem gospodarkę nocną, musimy włączyć do rozmów wszystkich uczestników – klubowiczów i biesiadników, właścicieli klubów, a także barów, pracowników klubów i barów, i oczywiście lokalne społeczności. Późniejsze godziny otwarcia są nie tylko dobre dla ludzi, którzy chcą się nimi cieszyć, ale także wnoszą ogromny wkład w gospodarkę, dlatego Partia Pracy od dawna wzywa rząd i Radę Miasta Dublina do rozważenia wprowadzenia „nocnego burmistrza”, który nadzorowałby to i zbudował dobrze prosperującą gospodarkę nocną. Jest to niezbędne, jeśli mamy myśleć o ekonomii nocnej, jako o cechach kulturowych naszych miast i miasteczek, w przeciwieństwie do patrzenia na nią wyłącznie przez pryzmat oferty biznesowej lub rozrywkowej. Postępy rządu w tej dziedzinie są mile widziane, ale powinny być częścią szerszej strategii dotyczącej gospodarki nocnej, w której centralnym punktem planu są ludzie.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Labour Party

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Więcej takiego dzia
Warszawa i Wrocław
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian