Praca w domu powinna stać się nową normą?

W niedawnym wystąpieniu wicepremiera Leo Varadkara usłyszeliśmy, iż firmy powinny dążyć do ustanowienia norm pracy w domu, wszędzie tam, gdzie jest to możliwe.

Słowa Leo Varadkara można rozumieć, jako zachętę do takich działań, co ma w ocenie szefa resortu przedsiębiorczości, handlu i zatrudnienia przełożyć się na zmniejszenie ilości zakażeń, a z pomocą Varadkarowi przychodzą dane opublikowane przez Central Statistics Office.

CSO w swoim opracowaniu informuje o wzroście do 10% ilości ognisk zachorowań na koronawirusa w miejscu pracy, chociaż w kwietniu było to 4%. Tu jednak należy zaznaczyć, czego nie znajdziemy w raporcie CSO, że w kwietniu, większa część pracowników pozostawała w domach, więc i osób pracujących, było znacznie mniej niż np. w czerwcu.

Obecnie, co podkreślone zostało w opracowaniu służb statystycznych, najwięcej zachorowań notowanych jest w grupach zawodowych pracujących w szpitalnictwie, mieszkalnictwie oraz w domach opieki i ogółem stanowi ¾ wszystkich zachorowań w miejscach pracy. Co ciekawe, ilość zachorowań na koronawirusa związana z podróżami zagranicznymi, to tylko 1% i to w ostatnim miesiącu do 3 lipca.

Podobnego zdania do prezentowanego przez wicepremiera Varadkara jest grupa reprezentująca małych i średnich przedsiębiorców ISME, a jej przedstawiciele twierdzą, że w Irlandii wzrosło obecnie znaczenie pracy zdalnej, co z kolei pozytywnie wpłynie na tłumienie ognisk koronawirusa.

*

W ostatnich dniach zaczęło prześladować mnie przeświadczenie, że usilne działania gabinetu Micheála Martina, by rozszerzyć możliwość pracy zdalnej, jest realizacją postulatów korporacji, które, jako jedyne chyba, zyskają na takim rozwiązaniu. To dopiero nieśmiała teza, a tę, spróbuję potwierdzić lub jej zaprzeczyć, ale nie stanie się to raczej szybko, chociaż pewne dane wskazują, że może okazać się prawdziwa, a u podstaw działania, wcale nie leży dbałość o nasze zdrowie.

Bogdan Feręc

Źr. gł: CSO

Polska-IE: Udostępnij...
Sinn Féin ostrzega
Mieszanie w pustym m
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish