Praca w domu jest bardziej opłacalna?

Słowa ekspertów w dziedzinie pracy stać się mogą wyznacznikiem dla wielu osób, a co za tym idzie, pomocne w podjęciu decyzji o pracy w domu.

Sprawa ma swój początek wraz z rozpoczęciem ogólnokrajowej blokady i wykonywania obowiązków służbowych przez niektóre osoby z domu, a te zapytano: Ile pieniędzy udało się im wydać/oszczędzić w czasie „lockdownu”? Jak się okazało, o ile nie będziemy wliczać wydatków na standardowe zakupy spożywcze, pracownicy domowi, oszczędzali całkiem sporo. Pozostając w domach, zniknęły wydatki na dojazdy do pracy, a pieniądze, nie były wydawane również na posiłki oraz kawę, podczas dojazdów i powrotów do domu.

Jak obliczono, roczne oszczędności z tego tytułu mogą wynieść od kilku tysięcy euro, a to całkiem poważne kwoty i to tylko dla jednej pracującej osoby.

Jest też druga strona medalu, czyli pracy w domu, bo w okresie zablokowania nas w domach, wzrosły nieco wydatki na energię elektryczną, chociaż tu pewne zastrzeżenie, był to okres wiosny i lata, co oznacza, że niskich kosztów ogrzewania domów i mniej zużywanej energii do ich oświetlenia. Mówi się jednak, że oszczędności powinny wynieść średnio około 4000 € rocznie, czyli i tak dużo, jeżeli ktoś dojeżdża i wraca z pracy w czasie około 70 minut dziennie. Takie założenia dotyczą osób używających podczas drogi do pracy własnych samochodów, bo ludzie korzystających z transportu publicznego, oszczędzą znacznie mniej.

Będzie też grupa, której oszczędności z tytułu pracy w domu będą niskie lub żadne, a idzie tu o osoby, które jeszcze przed pandemią, do pracy chodziły pieszo lub jeździły rowerami.

Oblicza się, że średni miesięczny koszt dojazdu do pracy własnym samochodem to około 150 €. Jeżeli natomiast codziennie kupować będziemy tylko 2 kawy, w drodze do pracy i z powrotem, to miesięcznie wydamy ok. 100 €, jeśli kawa kosztuje 2 €. Lunch to nieco większe koszta, ale oblicza się, że na ten wydajemy średnio 9,80 € codziennie, więc przy 26 dniach pracy, uzyskamy kwotę prawie 255 €. Sumując, analitycy stwierdzili, że miesięcznie możemy oszczędzić 414,80 €, a w roku da nam to kwotę 4977,60 €.

Od tego należy jednak odjąć nieco wyższe rachunki za prąd i ogrzewanie, co ogółem w roku powinno przynieść oszczędności zamykające się kwotą do 4000 €. W przypadku gospodarstwa domowego, w którym pracują dwie osoby, mamy już 8000 €, co czyni takie oszczędności raczej atrakcyjnymi.

Czy to satysfakcjonujące? Dla jednych tak, dla innych 4000 € może wydawać się niewielką różnicą, ale te 4 tysiące mieć, a nie mieć, to jest jednak różnica.

Bogdan Feręc

Źr: Doddl

Polska-IE: Udostępnij
Irlandzkie klasy są
Poezja J. E. Bolka j