Praca czeka – ofert jest już bardzo dużo

Już wcześniej wiadomo było, że irlandzka gospodarka tylko czeka na sygnał, aby ponownie zacząć działać, a i wiadomo było, że właściciele firm, zaczną ponownie rekrutować pracowników.

Kiedy premier Micheál Martin zapowiedział kolejne kroki odmrażania kraju, pojawiły się także oferty pracy, a co ważne, we właściwie wszystkich sektorach, jakie reprezentowane są w gałęziach tutejszego przemysłu. Oferty pracy znaleźć można zarówno na stronach i portalach internetowych, ale też agencje rekrutujące pracowników oferują mnogość etatów, a wszystko dlatego, by zacząć działać z pełną mocą, kiedy będzie to możliwe.

W najgorszej sytuacji jest obecnie sektor gastronomiczny, bo o ile ofert pracy jest w nim najwięcej, to chętnych wciąż mało. Tu jednak należy podkreślić, gdyż nastąpiła pewna zmiana, albowiem byli pracownicy nie odmawiają powrotu do swoich dawnych miejsc pracy, ale informują dawniejszych pracodawców, że albo znaleźli inną pracę, albo właśnie jej poszukują. W związku z tym sektor gastronomiczny może wkrótce stać się tym, w którym rąk do pracy będzie po prostu brakować, a restauracje i kawiarnie, aby móc normalnie funkcjonować, będą musiały jakoś zachęcić przyszłych pracowników, by chcieli zatrudnić się w restauracji lub barze.

W ujęciu ogólnym można jednak powiedzieć, że ilość ofert pracy, jaka właśnie się pojawiła, odpowiada poziomowi sprzed pandemii, ale są też zapowiedzi, że wkrótce będzie ich jeszcze więcej. Tak stanie się w drugiej połowie roku, kiedy większa część gospodarki Irlandii zostanie odmrożona, więc i znacznie więcej osób, będzie mogło wrócić do pracy.

Aktualnie pracę oferują sektory przygotowujące się do ponownego otwarcia, ale bazują na swoich byłych pracownikach, a i starają się ocenić sytuację w sposób realny, więc raczej nie chcą jeszcze 100 proc. poprzedniego stanu załogi, a tylko część, by dopiero, o ile okaże się to konieczne, zatrudniać kolejnych pracowników.

Oczywiście nie można mówić też, że w pracy można przebierać i czekać na bardzo atrakcyjne oferty, żeby po pandemii znaleźć tę, która najbardziej nam odpowiada, bo ofert pracy jest teraz o 0,6% mniej, niż 1 lutego 2020 roku, kiedy stan zatrudnienia w kraju, oceniany był, jako pełny. To jednak może być tylko wstępem do prawdziwego ożywienia rynku pracy, uważają eksperci z Indeed.

Bogdan Feręc

Źr: Indeed

Polska-IE: Udostępnij
Poland to shut coal
Najkrótsza dyskusja
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian