Praca bez wizy jest możliwa

Szefowa Departamentu Sprawiedliwości powiedziała, że zmienia się czasowo podejście do osób, które nie mają tymczasowych wiz pracowniczych.

Osoby, które przebywają w Irlandii, przede wszystkim studenci, a pochodzą spoza Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego, będą teraz mogły legalnie podjąć tymczasową pracę zarobkową, nawet w przypadku, gdy nie posiadają wizy pracowniczej.

To duża zmiana dla pracodawców, którzy cierpią na brak rąk do pracy przy robotach sezonowych, a zatwierdzenie przepisu przez resort minister Helen McEntee, otwiera obecnie taką możliwość.

W związku z tą decyzją, pracodawcy, szczególnie ci, którzy bazowali na studentach, będą mogli zatrudniać w sposób legalny wszystkie osoby, nawet z państw Ameryki Południowej, więc zwiększy się w ten sposób dostęp do siły roboczej, ale co podkreślono, terminowej.

Przepisy obowiązywać będą do 1 czerwca tego roku, zaznaczyła minister McEntee, która dodała, że wraz z nimi, pojawiły się też owe obowiązki dla pracodawców, którzy będą musieli rejestrować w specjalnym systemie każdego pracownika sezonowego bez wizy pracowniczej. Ma to związek z opóźnieniami w przyznawaniu przez irlandzkich urzędników wiz pracowniczych, ale minister sprawiedliwości nie wykluczyła, iż nowe zasady nie będą przedłużone, o ile stanie się to konieczne.

Departament Sprawiedliwości spodziewa się również, że z nowych regulacji, skorzysta tysiące osób, a i irlandzki biznes, który do tej pory szuka pracowników w niektórych sektorach.

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of Justice

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Szkoły wracają do
Irlandia stanie się
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська