Poziom 5 od środy

Na dzisiejszym posiedzeniu rządu, po wielu dniach oceny sytuacji, kilkunastu godzinach rozmów, a i szeregu spotkaniach, gabinet Micheála Martina podjął decyzję o zmianie poziomu ograniczeń, który wprowadzony zostanie na terenie całego kraju.

Decyzja ma związek ze wzrastającą ilością zakażeń wirusem SARS-CoV-2, a w zamyśle ograniczyć ma ilość transmisji koronawirusa. Nakładając sześciotygodniowe ograniczenia poziomu piątego, gabinet uzgodnił nowe zasady funkcjonowania kraju, które obowiązywać będą do końca listopada.

Z informacji rządu wiemy, że szkoły pozostaną otwarte, a i odbywać się będzie większość wydarzeń sportowych, jednak bez udziału publiczności. Budowy pozostaną otwarte, ale pracownicy budowlani zobowiązani zostaną do noszenia masek na twarzach oraz będą mieli obowiązek dystansowania się w miarę możliwości.

Dozwolone będą ćwiczenia osób prywatnych na wolnym powietrzu, ale w odległości do 5 kilometrów od miejsca zamieszkania.

Część mniej istotnych sklepów, które nie są uważane za niezbędne do prawidłowego działania kraju, będzie musiało zostać zamkniętych, w tym salony fryzjerskie oraz studia urody.

Restauracje, bary i puby podające jedzenie będą mogły pozostać otwarte, ale działać mają wyłącznie w formule „na wynos”.

Pandemic Unemployment Payment przywrócony zostanie na sześć tygodni do swojej pierwotnej wysokości 350 €.

Zmienione zostaną zasady dopłat do wynagrodzeń, zgodnie ze wcześniejszymi ustaleniami.

Wprowadzony zostanie zakaz podróżowania na odległość przekraczającą 5 kilometrów, a w wyjątkowych przypadkach i z ważnych przyczyn do 10 kilometrów od miejsca zamieszkania, ale nie będzie obowiązywał tzw. niezbędnych pracowników, którzy nie mogą świadczyć pracy w warunkach domowych.

Ograniczenia, jakie obecnie wprowadzono, mają dać możliwość powrotu kraju do trzeciego poziomu ograniczeń w początkach grudnia, by w okolicach świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku, poziom ograniczeń obniżyć do drugiego.

Gabinet zapowiedział też, że jutro lub najdalej w środę rano, wyda szczegółowe wytyczne określające 5 poziom ograniczeń.

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie

Polska-IE: Udostępnij
Polish actor Wojciec
CZY WIESZ, ŻE ?
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian