Pozbawienie wolności za atak na pracownika pierwszej linii

Poseł Fine Gael Neale Richmond w początkach przyszłego roku wniesie do Dáil propozycję zmiany prawa, a ta będzie mówić o bezwzględnym pozbawieniu wolności.

Wg posła, sytuacja w kraju zmieniła się diametralnie i coraz częściej spotykane są przypadki ataków na pracowników pierwszej linii, o czym mówią centrale związkowe reprezentujące lekarzy, pielęgniarki, ratowników medycznych, strażaków i policjantów. Nowelizacja ustawy o porządku publicznym, bo tej dotyczyć mają zmiany, będzie zaostrzeniem prawa, o ile przychylą się do tego rozwiązania posłowie, a wprowadzi element kary bezwzględnej.

Do tej pory sądy mogły ukarać napastnika, który znieważył słownie lub w inny sposób zaatakował pracownika służby zdrowia, strażaka lub funkcjonariusza Gardy grzywną, lub karą aresztu, jednak ten środek prewencyjny, okazuje się w ocenie posła Richmond zbyt słaby.

Dlatego przedstawiciel Fine Gael zaproponował, aby w przepisach pojawił się zapis, iż 6 miesięcy pozbawienia wolności, będzie po pierwsze karą obowiązkową, a po drugie, niewiele będzie można zrobić, aby jej uniknąć, więc będzie to kara bezwzględna. Z półrocznym pobytem w zakładzie karnym spotka się każda osoba, która zaatakuje funkcjonariusza policji, strażaka lub pracownika służby zdrowia, w tym ratownika medycznego, a trafi do więzienia, o ile zostanie uznana winną.

Jak dodał poseł Richmond, w tym roku, nastąpił 57 proc. wzrost tego typu napaści, więc należy zmienić też prawo, gdyż obecnie obowiązujące, w niewystarczający sposób chroni pracowników pierwszej linii. Poseł Fine Gael nowe przepisy przygotowywał we współpracy z minister sprawiedliwości Helen McEntee, która także jest zwolenniczką zmiany prawa w tym zakresie.

Wydaje się, że zmiana przepisów przebiegnie bez komplikacji, gdyż partie opozycyjne, nie wnoszą obecnie zastrzeżeń do samej zmiany przepisów i w nielicznych komentarzach pojawiają się głosy, że to dobry kierunek.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Początek 2022 roku
Brytyjski premier o
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська