Powszechne łamanie zasad strefy presji czynszowej – rząd musi być po stronie najemców

Rebecca Moynihan, rzeczniczka pracownicza ds. mieszkalnictwa skrytykowała rząd za leseferystyczne podejście do ochrony najemców w Irlandii. 

Przemawiając po opublikowaniu kolejnego potępiającego raportu ukazującego prawdziwe napięcie i presję najemców, senator Moynihan powiedziała, że dopóki najemcy nie będą chronieni odpowiednimi prawami, Irlandia nigdy nie będzie miała prawidłowo funkcjonującego rynku mieszkaniowego.

Senator Moynihan powiedziała:

– Niestety najemcy wiedzą, po której stronie rząd jest w tym kryzysie. Bezpieczeństwo najmu pozostaje ogromnym problemem dla ludzi i wiemy, że to najemcy na rynku prywatnym są najbardziej narażeni na bezdomność. Dzieje się tak, ponieważ rząd konsekwentnie zdecydował się nie podejmować konkretnych działań mających na celu ochronę najemców – zamrożenie czynszu do czasu, aż podaż zrówna się z popytem; silniejsze uprawnienia Zarządu ds. Najmu Mieszkaniowego, w tym uprawnienia do wyrywkowego sprawdzania wynajmowanych nieruchomości; oraz potwierdzenie, że dotacja na modernizację i znaczne remonty zostaną usunięte, jako powód do eksmisji. Czynsze rosną. Jest tak wysoki, że najemcy nie mogą oszczędzić na kaucji za dom i czują się uwięzieni w tym ciągłym kole, że muszą płacić i zaciskać zęby, aby utrzymać dach nad głową. To źle w nowoczesnym społeczeństwie, że tak wielu ciężko pracujących ludzi walczy. Słyszeliśmy, jak wiele grup dzieli się swoimi historiami o tym, jak wpływają na nie zwiększone koszty życia. Wraz ze zwiększonymi kosztami przedmiotów codziennego użytku, takich jak żywność, rachunki za ogrzewanie i transport, najemcy płacą teraz właścicielom o ponad 10% więcej miesięcznie. Luka przystępności cenowej na rynku musi zostać wypełniona większymi inwestycjami państwa w koszt wynajmu mieszkań. „Mieszkanie dla wszystkich” nie jest warte papieru, na którym jest napisane, gdy widzimy głębię kryzysu ponownie ukazującą się w raporcie Daft. Rząd musi zobowiązać się do zwiększenia swoich docelowych kosztów wynajmu, aby oferować niedrogie domy do wynajęcia, biorąc pod uwagę rzeczywiste potrzeby. Byliśmy tu już wcześniej i wiemy, że rząd po prostu to nie obchodzi. Liczby zawarte w raporcie pokazują, że istnieje powszechne lekceważenie przepisów dotyczących stref presji czynszowej. Dlaczego rząd nie podejmie działań w tej sprawie? Dlaczego rząd nie daje najemcom przerwy, której tak desperacko potrzebują?

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Labour Party

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Czynsze w całym kra
JAK WYGLĄDA PRZEWÓ
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська