Powszechna opieka zdrowotna szybciej niż to zapowiadano

Nowy minister zdrowia Stephen Donnelly powiedział dzisiaj, że program przejścia irlandzkiej opieki zdrowotnej do powszechnej opieki lekarskiej, musi zostać przyspieszony.

Z słów ministra wynika, iż do takiej decyzji pchnęły go obserwacje, które poczynił podczas pandemii koronawirusa, a przyglądał się przez ostatnie trzy miesiące sposobowi działania służby zdrowia w kraju oraz działaniom HSE. Dodatkowo pandemia przyczyniła się do znacznego wydłużenia kolejek do specjalistów oraz wydłużył się czas oczekiwania na drobne zabiegi, więc zmiana systemu opieki zdrowotnej w Irlandii, stała się potrzeba nagłą.

Minister Stephen Donnelly:

– Bardzo dużo mężczyzn, kobiet i dzieci, czeka całe miesiące lub lata na wizytę u lekarza, lub dostęp do wymaganego podczas leczenia skanowania ciała, leczenia lub operacji. P​lan Sláintecare jest nadal główną drogą do reformy, ale COVID jest czynnikiem komplikującym system opieki zdrowotnej, który już wcześniej czekały duże wyzwania. Oznacza to, że potrzebujemy bardzo dużych dodatkowych nakładów finansowych, które można by przeznaczyć na inne części systemu opieki zdrowotnej. Listy oczekujących gwałtownie wzrosły – lista oczekujących pacjentów od marca wzrosła o prawie jedną trzecią. Jeszcze bardziej potencjalnie szkodliwe… to środki kontroli zakażeń, które są teraz wymagane z powodu COVID, oznaczają, że nasza zdolność leczenia spadła. Ludzie, którzy wykonują MRI, mówią w niektórych przypadkach, że będą w stanie przyjąć połowę standardowej liczby pacjentów.

Wg ministra Donelly’ego, w kraju należy przyspieszyć szereg działań, a i wprowadzić wiele nowych, aby naprawić służbę zdrowia, a jak dodał minister, należy zwiększyć zdolność przyjmowania pacjentów, ale i zwiększyć współpracę z placówkami prywatnymi, co pozwoli na znaczne zwiększenie możliwości leczenia.

Minister Stephen Donnelly:

– Musimy zwiększyć pojemność szpitali w ramach działania HSE, a oznacza to dłuższe funkcjonowanie sal operacyjnych i usług diagnostycznych, uruchomienie wszystkiego, co możemy, z ośrodków podstawowej opieki zdrowotnej i naprawdę zwiększenie popularności telemedycyny. Musimy zabezpieczyć zdolność krótkoterminową spoza HSE, czyli strategiczne partnerstwo z prywatnymi dostawcami, aby dać poczucie wyzwania, przed którym stoimy.  Kolejną rzeczą, którą musimy zrobić, to nie tylko kontynuacja programu Sláintecare stopniowego wprowadzania powszechnej opieki zdrowotnej, ale musimy ten program przyspieszyć.

Bogdan Feręc

Źr: NewsTalk

Polska-IE: Udostępnij...
Irlandzkie media nie
POLICJANCI URATOWALI
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish