Powstaną trzy gigantyczne farmy wiatrowe

Grupa Source Energie planuje w najbliższym czasie złożyć wnioski o wydanie pozwolenia budowy trzech gigantycznych farm wiatrowych, które staną u wybrzeży Irlandii.

Budowę zrealizować ma konsorcjum firm międzynarodowych, a koszt budowy to ok. 14 miliardów euro, co sfinansowane będzie ze środków własnych Grupy oraz inwestorów prywatnych. Wybrano już potencjalne miejsca, gdzie mogłyby stanąć farmy, a proponuje się je wybudować w miejscach, gdzie pozwalają na to uwarunkowania dna morskiego, a jednocześnie wiatr do napędzania turbin, ma optymalne minimalne warunki i daje gwarancję opłacalności przedsięwzięcia.

Farmy, kiedy już oddane zostaną do użytku, znacznie zwiększą potencjał dostarczania czystej energii do irlandzkich odbiorców, ale wiąż, nie będzie można mówić o pełnym bezpieczeństwie energetycznym kraju.

Poprzez budowę i uruchomienia morskich farm wiatrowych, które powstaną u wybrzeży Irlandii, jak zapewniają inwestorzy, znacznie zmniejszy się ślad węglowy kraju, spadnie emisja dwutlenku węgla, a jednoczenie wzrośnie potencjał energetyczny Irlandii, co pomoże to w dekarbonizacji wyspy, więc osiągnięcia celów klimatycznych.

Proponowana inwestycja Source Energie jest obecnie jednym z kilku proponowanych Irlandii projektów, a te mogą doczekać się wydania zgód na realizację już w roku przyszłym. Wydaje się również, że projekty, o ile nie będą naruszać istniejących przepisów środowiskowych i innych, wydane zostaną bez opóźnień, co z kolei będzie odpowiedzią na działania środowiskowe irlandzkiego rządu.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Test antygenowy dla
Samochody będą dro
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська