Powstała grupa ds. covidowych szczepień

Rząd utworzył właśnie nową grupę zadaniową, która zajmie się przygotowaniem planu szczepień, kiedy wakcyna będzie już dostępna na rynku.

Działanie gabinetu spowodowane jest informacją firmy Pfizer, że ich produkt, ma 90 proc. skuteczność, a gigant farmaceutyczny spodziewa się, iż zarejestrowany zostanie już w grudniu. Pfizer, co też było przekazane do publicznej wiadomości, rozpoczął już produkcję potencjalnej szczepionki, więc jej dystrybucja, wejdzie w tę fazę, tuż po zarejestrowaniu produktu.

Istotne w tej sprawie jest też, że rejestracja w Stanach Zjednoczonych, bo tam siedzibę ma Pfizer, nie będzie uprawniać do rozpowszechniania szczepionki w Europie, a to oznacza, iż będzie musiała przejść serię badań i proces legalizacji w Unii Europejskiej. Nieznacznie opóźni to proces wprowadzania jej do użycia w Europie, jednak przed końcem roku, powinna być już dostępna.

Dyrektor naczelny Health Service Executive dr Paul Reid poinformował, że powołana została właśnie rządowa grupa zadaniowa, a ta zajmie się stworzeniem planów dystrybucji i szczepień mieszkańców Irlandii.

Dr Paul Reid:

– Powstaje cała rządowa grupa zadaniowa, która spotkała się pierwszy raz tego ranka, a jej celem jest skupienie się na zakupie szczepionek, ich dystrybucji i programie szczepień. To wciąż dość wczesne etapy tego procesu i samego planowania.

W sprawie wypowiedział się również premier Micheál Martin i stwierdził, że zadaniem grupy zadaniowej będzie koordynacja i zapewnienie ogólnokrajowego wprowadzenia szczepionki, gdy będzie ona dostępna.

Bogdan Feręc

Źr: NewsTalk

Polska-IE: Udostępnij
Inspektorzy licencji
NIE DAJCIE SIĘ OSZU
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian