Powstaje tajna kwatera służb cybernetycznych

Od dawna mówiło się, że Irlandia powinna wzmocnić swoją ochronę cybernetyczną, a wynikiem ma być kwatera główna służb, które przeciwdziałać będą atakom cybernetycznym.

Miejsce, w którym powstanie główna kwatera ochrony cybernetycznej nie jest znane do tej pory, ale wiadomo, że będzie to gdzieś w Dublinie. Nowa służba i nowa siedziba Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cybernetycznego, będą utajnione przez jakiś czas, ale wiemy, że w budynku znajdą się tzw. bezpieczne pokoje, w których będzie można prowadzić rozmowy i nie narazić się na ich podsłuchiwanie. W budynku znaleźć się ma również miejsce na kolejny bezpieczny pokój, a w tym przechowywane będą wszelkie istotne z punktu widzenia państwa dane, co zabezpieczy je przed atakami hakerskimi, ale też ze strony obcych wywiadów i przestępców działających na zlecenie innych państw.

Wiceminister komunikacji i zamówień publicznych Ossian Smyth powiedział, że nowa siedziba Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cybernetycznego (NCSC), odpowiadać będzie wszelkim obowiązującym obecnie przepisom bezpieczeństwa, natomiast służba przygotowane będzie do udaremniania cyberataków oraz nadzoru elektronicznego.

W siedzibie znaleźć ma się również „pokój sytuacyjny”, a z tego korzystać się ma w sytuacjach kryzysowych i będzie odpowiednikiem tego, który znany jest z Białego Domu w USA.

W kwestii wyposażenia Centrum prowadzone są już zaawansowane tajne rozmowy, a wartość całego sprzętu wynieść ma ok. 2,5 mln €, chociaż to nie wszystkie koszty, jakie trzeba będzie ponieść na wyposażenie budynku.

Pierwsi pracownicy Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cybernetycznego rozpoczną w nim pracę już w czerwcu tego roku, a nadzorowaniem pracy tej służby zajmie się bezpośrednio rząd i na szczeblu rządowym, podejmowane będą decyzje o cyberbezpieczeństwie kraju, ale też o działaniach, jakie podejmować będą pracownicy NCSC.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Kultura i rozrywka d
Ukraina będzie w UE
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська