Powstają stacjonarne i stałe miejsca koronawirusowej izolacji

Doniesienia ze świata mówią, że ten, przygotowuje się na dłuższy okres z wirusem, a powstają też stałe miejsca izolacji.

Prekursorem takich ośrodków stają się właśnie Chiny, bo to tam powstaje najwięcej stałych miejsc koronawirusowej izolacji, ale nie można też powiedzieć, aby był to jedyny kraj na świecie, który zmierza w tym właśnie kierunku. Wiele państw rozważa wprowadzenie izolatoriów na stałe, by móc kierować do nich osoby zakażone, a w chwili, gdy zwiększać będą aktywność kolejne fale koronawirusa. Obecnie mówi się, że w Chinach, ma to związek z niezwykłą aktywnością wariantu Omicron, a władze Państwa Środka uznały, że wprowadzą zasadę „zero tolerancji” dla wirusa, więc tylko jedno centrum, w Guangzhou, pomieści 5000 osób i nie będzie największym w kraju.

Ośrodki izolacyjne powstają w całych Chinach, a najczęściej budowane są w okolicach dużych miast, chociaż nie tylko tam, bo również w częściach od nich znacznie oddalonych, co zastanawia, bo niektóre z tych miejsc, nie są odpowiednio dobrze skomunikowane z resztą kraju. Władze Chin zapewniają, że izolatoria, zastąpić mają hotele, które są miejscami izolacji, a spełniać będą wszelkie wymogi izolacji osób zakażonych koronawirusem.

Chiny dają swoim postępowaniem sygnał, że przymusowa kwarantanna, stosowana będzie, dopóki władze medyczne i państwowe, będą uważały ją za konieczną, a dotyczyć to ma zarówno mieszkańców kraju, jak i osób przyjezdnych. Zgodnie z obowiązującymi w Chinach przepisami o zdrowiu publicznym, każda osoba przyjeżdżająca do tego państwa, zobowiązana jest do 14-dniowej kwarantanny, jednak część osób, wymykała się spod przepisów. Władze Chin stwierdziły, że o ile zachodzić będzie obawa, że któryś z przyjezdnych zechce wydostać się spod izolacji w domu lub hotelu, osoba taka, umieszczona będzie na kwarantannie w ośrodku.

Co ciekawe, niektóre z chińskich miast, od każdej osoby, która tam wjeżdża, wymagają 28-dniowej kwarantanny domowej lub hotelowej.

O takich rozwiązaniach, nie mówi się jeszcze w Europie, ale i tu władze poszczególnych państw, zaczynają skłaniać się w stronę ograniczeń podróży, jak i myślą o ścisłej medycznej kontroli transgranicznej.

Bogdan Feręc

Źr: Reuters

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Irlandia Północna
Brexitowa saga nie m
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська