„Powrotu do […] pozoru normalności”

Trzymanie kciuków przez rząd w kwestii podróży międzynarodowych naraża kraj na dalsze ryzyko Covid-19.

Współprzewodnicząca Socjaldemokratów Catherine Murphy wyraziła poważne zaniepokojenie dużą liczbą pasażerów międzynarodowych przybywających do Irlandii, którzy nie podają wymaganego adresu kontaktowego.

W odpowiedzi na pytanie poselskie posłanki Murphy, minister transportu potwierdził, że w okresie od 11 grudnia do 3 stycznia 118 414 pasażerów podróżowało tu drogą lotniczą, a kolejnych 20 252 przybyło drogą morską. Nie licząc pasażerów objętych zwolnieniami, takich jak załogi lotnicze i podróżujący dalej do Irlandii Północnej. Tylko 51% potwierdziło swój adres władzom irlandzkim po przylocie.

Współprzewodnicząca Murphy powiedziała:

– Obecnie widzimy karę grzywny za przekroczenie 5 km bez uzasadnionego powodu, ale 49% pasażerów przybywających tu z zagranicy nie spotkało się z żadnymi sankcjami za brak adresu. Ten kontrast nie umknął mieszkańcom kraju. Chociaż nikt z nas nie lubi tracić wolności ani nie chce, aby podróże międzynarodowe były ograniczone, należy pamiętać, że znajdujemy się w środku pandemii. Takie poziomy niezgodności wiążą się z niezwykle wysokim ryzykiem i mogą przedłużyć obecną blokadę. Rząd w dalszym ciągu trzyma kciuki za podróże międzynarodowe, a brak egzekwowania lub nadzorowanej kwarantanny jest sprawą bardzo niepokojącą. Pasażerom przybywającym tutaj z Wielkiej Brytanii, Południowej Afryki i Ameryki Południowej po prostu „radzi się”, aby ograniczyli swoje ruchy, ale skąd możemy mieć pewność, że ich przestrzegają? Z ryzykiem tym trzeba sobie radzić, dopóki szczepionka nie zapewni nam ochrony potrzebnej do powrotu do pewnego pozoru normalności. Wiemy również, że potrzebne jest podejście do Covid-19 obejmujące wszystkie wyspy, ale nie dostarczamy informacji, o które wielokrotnie zwracano się do naszych północnych odpowiedników, na temat pasażerów przybywających do Dublina, a następnie podróżujących przez granicę.

*

Zastanawia mnie jedno stwierdzenie posłanki Murphy, która była łaskawa powiedzieć, „powrotu do pewnego pozoru normalności”. Co autorka miała na myśli?

Opr: Bogdan Feręc

Źr: SocDem

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Potrzebna jest trans
Sektor turystyczny w
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian