Powrót do złych czasów?

Przez lata irlandzka wyspa toczona była rakiem waśni i przemocy, co zakończyło się w 1998 roku, kiedy podpisano słynne na cały świat Porozumienie Wielkopiątkowe.

Sprawa zaczęła przybierać zły obrót, kiedy Brytyjczycy opowiedzieli się za wyjściem z Unii Europejskiej, bo właśnie wtedy uaktywniły się w równym stopniu grupy lojalistyczne i republikańskie, które przez ponad 20 lat, w uśpieniu, ale istniały w Irlandii Północnej. Punktem, który zaktywizował przedstawicieli obu poglądów, więc Irlandii Północnej, jako części Korony, a i tych, aby Irlandia Północna stała się republiką lub połączyła z Republiką Irlandii, stał się dokument, nazywany protokołem irlandzkim lub protokołem z Belfastu.

Lojaliści, nie zgadzają się z głównymi zapisami protokołu irlandzkiego i argumentują, że to on właśnie odpycha ich od Wielkiej Brytanii, co wyrażają niektórzy członkowie tego poglądu. Gorzej się stało, bo tak skrajne opinie, więc o podrzuceniu wynegocjowanej umowy, która mówi o granicy na Morzu Irlandzkim, wyrażają najczęściej lojalistyczne grupy paramilitarne, o czym poinformowały ich władze.

Szefostwo lojalistów twierdzi, iż znajdują się obecnie pod dużą presją swoich członków, głównie radykałów, a ci wzywają, aby rozpocząć szeroko zakrojoną akcję przeciwko protokołowi z Belfastu. To z kolei może być iskrą zapalną, która przywoła czasy z wybuchającymi bombami i strzelaninami na ulicach całej Irlandii.

Rzecznik Loyalist Communities Council (LCC) David Campbell powiedział, że istnieją obawy, iż większa ilość bojowników przejmie kontrolę nad Ulster Defence Association (UDA), Ulster Volunteer Force (UVF) i Red Hand Commando, a to może wywołać napięcia.

David Campbell:

– Młodzi ludzie są absolutnie oburzeni protokołem. Niebezpieczeństwo polega na tym, że każda radykalna osoba, która zechce rozpocząć działanie, które nie opiera się na pokoju i konstytucyjnych środkach protestu, będzie miała gotowych na to i otwartych popleczników.  

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Rozpoczęło się sz
Dajcie najemcom odpo
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian