Powrót do 2 fazy odmrożenia jest wciąż możliwy

Wg dyrektora Narodowego Centrum Wirusologicznego dr Cilliana De Gascun, wciąż możliwy jest powrót do obostrzeń, jakie obowiązywały w 2 fazie odmrożenia.

Jak powiedział w programie RTÉ dr De Gascun, o ile ilość zachorowań w kraju wzrośnie powyżej 100 przypadków dziennie, to władze medyczne kraju, powinny zdecydować się na przywrócenie zasad, jakie obowiązywały w 2 fazie odmrażania. Dyrektor Centrum dodał, iż już teraz obserwuje się wysoki stopień reprodukcji wirusa SARS-CoV-2, a to może zwiastować, że wkrótce będziemy mieli do czynienia ze znacznie większą ilością zakażeń. Aktualna zakażalność wynosi R = 1, a to oznacza, że każda osoba z wirusem, zakaża kolejną.

Takie rozprzestrzeniania się wirusa może sugerować, że wkrótce dojdzie do kolejnego niekontrolowanego wybuchu epidemii na niwie krajowej, co może doprowadzić do podniesienia poziomów bezpieczeństwa.

Dr Cillian De Gascun:

– Jeśli wirus rozprzestrzeni się w społeczności, rozprzestrzeni się on też w szkołach, w domach opieki i innych miejscach, ale jeśli uda nam się usunąć go w społeczności, to ochronimy wszystkich.

Dr De Gascun zaleca więc dużą ostrożność w kontaktach międzyludzkich, a młodzieży unikanie imprez domowych i dużych zgromadzeń w zamkniętych pomieszczeniach, bo w ostatnim czasie, właśnie podczas imprez domowych, dochodziło do zakażeń.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Polska-IE: Udostępnij...
Partia Pracy proponu
Studio Dublin – 17
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish