Powróci zakaz eksmisji. Żłobki i szkoły pozostaną otwarte

Dziś rano trzej liderzy koalicyjni wraz z wyższymi ministrami i urzędnikami spotkają się z dyrektorem medycznym dr. Tonym Holohanem i szefem HSE Paulem Reidem.

Uważa się, że właśnie dzisiaj podjęta zostanie decyzja o podniesieniu poziomu ograniczeń, aby powstrzymać transmisję wirusa SARS-CoV-2, a to będzie miało swoje konsekwencje i to raczej poważne. Jeżeli kraj przejdzie do poziomu czwartego, to należy się spodziewać zamknięcia barów, restauracji, siłowni, basenów i większości sklepów, a możliwość poruszania, ograniczona zostanie do 5 lub 10 kilometrów od miejsca zamieszkania. Utrzymany zostanie zakaz odwiedzin, chociaż w ramach rodziny, zakaz może doczekać się zmniejszenia rygorów, więc będzie można odwiedzać najbliższych krewnych.

Co ważne, powrócić powinien zakaz eksmisji i podnoszenia czynszów, co z kolei wiązać się ma z zakazem przemieszczania.

Mówi się, iż żłobki oraz szkoły pozostaną otwarte, ale i zezwoli się na działanie klubów sportowych, w tym dyscyplin elitarnych, chociaż wyłączony zostanie udział publiczności. Otwarte prawdopodobnie pozostaną budowy i firmy produkcyjne, ale też inne niezbędne usługi oraz sklepy.  

Jednocześnie rząd omówi możliwość przywrócenia zasiłków pandemicznych w wysokości, jaka obowiązywała w pierwszych miesiącach pandemii, a także przywrócenie wcześniejszych programów pomocy przedsiębiorcom.

W zapowiedziach dodaje się, że nowe zasady bezpieczeństwa zdrowotnego, będą połączeniem poziomów czwartego i piątego, a wprowadzone zostaną na okres, który zaproponował Krajowy Zespół ds. Zdrowia Publicznego, czyli na sześć tygodni.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE: Udostępnij
Chef Jakub – Writt
Jeden człowiek zara
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian