26 August, 2019

Poważne skażenie rzeki Shannon

W Westmeath trwa akcja, która ma pomóc w ustaleniu przyczyn skażenia wód rzeki Shannon, a doszło do tego w miniony weekend.

Pierwsze doniesienia od osób zamieszkujących w pobliżu rzeki Shannon pojawiły się już w sobotę i alarmowali oni służby ratownicze, iż znajdują martwe ptaki i ryby, które pokryte są jakąś oleistą substancją. Po pobieżnych oględzinach okazało się, że substancją jest ropa, a skażenie może rozprzestrzenić się na większą część rzeki.

Niestety do tej pory, nie udało się ustalić miejsca wycieku, a podejrzewa się, że mógł być to przypadkowy lub nawet celowy jednorazowy zrzut, chociaż bardziej prawdopodobny jest jakiś wyciek z instalacji przesyłowej lub zbiorników magazynowych.

Cześć ptaków, które odnaleziono, przewieziona została do rezerwatu dla ptaków „Big Meadows”, gdzie czyszczeniem ich piór z ropy zajęli się wolontariusze ASPCA.

Wyciek nastąpił w okolicy Athlone, o czym mówi Rada Hrabstwa Westmeath, a ta wprowadziła zakaz połowu ryb na skażonym obszarze rzeki Shannon i części Kanału Athlone. Wg członków Rady Hrabstwa, skażenie jest bardzo poważne i poczyniło wiele szkód w ekosystemie rzeki, a ich usuwanie i przywrócenie go do pełnej czystości pochłonie wiele godzin pracy i będzie też wiele kosztować.

Część mieszkańców tamtej okolicy krytykuje władze lokalne za opieszałość w działaniach, ale przedstawiciel Rady Hrabstwa Westmeath powiedział, że oczyszczenie rzeki i nabrzeża, to proces skomplikowany i długotrwały, więc nie stanie się to z dnia na dzień.

Aktualnie do oczyszczenia wprowadzony został system zasysania nieczystości, w tym przypadku ropy, a następnie uruchomione zostaną inne metody, by pozbyć się oleistych osadów.

Bogdan Feręc

Źr: Westmeath County Council / ASPCA

Zdj: Facebook @Athlone Town

Podziel się:

5G w pięciu irlandz
Osiem brudnych firm
Translate »
Translate »
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn