Potwierdza się. Sinn Féin powinno rządzić

Opinia wyborców została obecnie wyłącznie potwierdzona i gdyby akt elekcyjny miał miejsce dzisiaj, Sinn Féin ponownie wygrałoby wybory.

Wygrywając wybory, Sinn Féin wciąż nie mogłoby sprawować rządów samodzielnie, ale nie jest wykluczone, że tylko dwa ugrupowania tworzyłyby gabinet. Wówczas, koalicja powinna być bardziej skoncentrowana na sprawach związanych z potrzebami kraju i jego mieszkańców, nie zaś na gaszeniu wewnętrznych pożarów.

Zaczynając od zwycięzcy najnowszego sondażu poparcia dla ugrupowań politycznych, na czele ustawić należy Sinn Féin, które obecnie może liczyć na 30-procentowy elektorat. Jeżeli przyjrzymy się poprzednim wynikom ugrupowania Mary Lou McDonald, zobaczymy, że od stycznia 2020 roku Sinn Féin urosło w sondażach o 11%, natomiast w wyborach uzyskało wynik 25%.

Kolejnym ugrupowaniem jest partia Leo Varadkara, a tutaj mamy niewielką różnicę, w porównaniu do lidera i na Fine Gael chciałoby zagłosować teraz 29% uprawnionych do oddania głosu. Wcześniej, bo w styczniu zaledwie 20% z ogółu mieszkańców Irlandii popierało Fine Gael, a jej wynik wyborczy to 21%.

Miejsce trzecie przypada Fianna Fáil, które traci i to sporo w stosunku do badania ze stycznia, a jak się okazuje, raczej nie miałoby na tyle silnej karty przetargowej, by móc zablokować Sinn Féin w próbie utworzenia gabinetu. Na Fianna Fáil zagłosować chce obecnie zaledwie 20% osób i jest to strata od stycznia aż o 12%. W lutowych wyborach ugrupowanie Micheála Martina zdobyło 22% głosów.

Miejsce czwarte to toczona wewnętrznymi problemami Partia Zielonych i chociaż wynik mieści się w średniej z ostatniego roku, to powodów do zadowolenia, mieć nie może. W porównaniu do stycznia Green Party traci 1%, podobnie jak do wyniku wyborczego. Ugrupowanie Eamona Ryana może teraz liczyć na poparcie 6% głosujących.

Na pozycji piątej dołująca od kilku kadencji Partia Pracy, a tej, jak widać, nie pomogła obecnie jeszcze zmiana lidera, chociaż coraz częściej mówi się, że laburzyści przygotowują się do natarcia. Partia Pracy ma obecnie 3% poparcia społecznego, a od stycznia utraciła 1%, by w wyborach miesiąc później zdobyć 4% miejsc w parlamencie.

Miejsce szóste to posłowie niezależni oraz małe ugrupowania, które popiera 9% ogółu uprawnionych do głosowania, a od stycznia utracili 1%. Wynik wyborczy tej grupy z 8 lutego to 15%. Na kolejnych pozycjach ustawić trzeba Solidarność w koalicji z PBP, Socjaldemokrację i Renuę, bo te trzy, wydaje się teraz partyjki, zdobyły po 1% głosów. Antou, nie popiera nikt.

*

Ciekawy sondaż, ciekawe wyniki i kolejny raz wskazują, że powoli należy przyzwyczajać się do myśli, iż to właśnie Sinn Féin będzie twórcą kolejnego rządu. Niepopularna Fianna Fáil, jej niepopularny lider, a i czas kryzysu, z całą pewnością wpływać będzie na partie rządzące, które nie powinny się spodziewać, że uda im się zachować stan wyborczego posiadania. Opozycja, pod przewodnictwem Sinn Féin, powinna się natomiast zastanowić, czy nie będzie dobrym pomysłem, aby odrzucić wcześniejsze animozje, ukryć w szafach sztuczne podziały i utworzyć front, by tym razem z kierunku lewicowego, pojawiła się siła, która wskaże drogę do świetlanej przyszłości Irlandii. W każdym razie widać teraz, że błędy, a tych już na samym początku kadencji koalicja popełniła sporo, wytyka prawie wyłącznie Sinn Féin, a mniejsze partie, jakby przyczaiły się w swoich norkach i czekają na rozwój wypadków.

Żeby jednak zebrać większy elektorat, potrzeba konsolidacji środowisk opozycyjnych, bo przecież na samodzielne rządzenie, nie ma najmniejszych nawet szans ani Partia Pracy, ani Socjaldemokracja, nie mówiąc już o partii Renua. Nie wiemy też, jak do końca zachowywać się będzie debiutantka na rządowych salonach, czyli Partia Zielonych, bo może się jej spodobać w gabinetach i koniunkturalnie dołączy za jakiś czas do Sinn Féin. Wtedy z kolei, Fine Gael, jak i Fianna Fáil, z całą pewnością mogą tylko patrzeć, jak po stuletnich rządach, tracą władzę naprzemienną.

PastedImage-91256

Bogdan Feręc

Źr: Behaviour & Attitudes

Polska-IE: Udostępnij
Rząd powinien ratow
Shamek w Dublinie: E