Potrzebny pilny szczyt UE w sprawie szczepionek

Lider Partii Pracy Alan Kelly wezwał rząd do zażądania zwołania szczytu UE, aby uporać się z niepowodzeniem rozpowszechniania szczepionek w całej Unii Europejskiej. 

Przemawiając w Dáil, poseł Kelly powiedział, że ludzie zasługują na zrozumienie, co robi rząd, aby rozwiązać problem niedoboru szczepionek. Ponieważ rząd nadal polega wyłącznie na szczepieniach, aby wyjść z blokady na poziomie 5, Kelly wezwał jednocześnie rząd do zwołania szczytu UE w celu rozwiązania problemu niedoboru szczepionek.

Poseł Kelly powiedział:

– Jestem dumnym Europejczykiem i jako były europoseł znam i rozumiem wartość siły nabywczej bloków UE na szczepionki. Jednak sytuacja ta została źle potraktowana przez naszych europejskich kolegów, a Irlandczycy zasługują na odpowiedzi i harmonogramy z Europy. Ludzie są chorzy z zazdrości, patrząc przez wodę na naszych najbliższych sąsiadów, u których AstraZeneca honorowała kontrakty. Wielu będzie również zszokowanych doniesieniami w New York Times, że ​​Ameryka posiada zapasy szczepionki AstraZeneca, która nie została jeszcze zatwierdzona, podczas gdy Europa walczy o zasoby. Potrzebujemy, aby nasi przedstawiciele w UE nie tylko „rozmawiali” z firmami farmaceutycznymi. Potrzebujemy kogoś, kto będzie trzymał nogi przy ogniu, aby zrozumieć, dlaczego dochodzi do tych niewiarygodnie niskich dostaw. Obawiam się, że nasi koledzy w Europie nie zdają sobie sprawy z poziomu frustracji i niepokoju, z jakim borykają się zwykli ludzie oczekujący na wiadomość od UE i rządów państw członkowskich w sprawie szczepionki. Nadszedł czas na interwencję. Rząd musi zażądać zwołania szczytu UE, aby zająć się niedoborem szczepionek we wszystkich państwach członkowskich. Sposób, w jaki UE radzi sobie ze szczepionkami, wymaga ponownej kalibracji. Musi być ambitniejszy i bardziej kliniczny. Musimy pilnie zrobić trzy rzeczy: musimy zadbać o to, aby w jak największym stopniu chronić obecne dostawy w UE, musimy upewnić się, że kontrakty są honorowane, a na koniec potrzebujemy planu zwiększenia produkcji szczepionki tutaj w Europie. Na horyzoncie pojawia się nadzieja z wiadomością, że zatwierdzono kolejną szczepionkę, Johnson & Johnson. UE nie może sobie pozwolić, aby to, co dzieje się z AstraZeneca, zostało powtórzone. Potrzebujemy rządu do podjęcia działań już teraz, aby chronić obywateli Europy. Szczyt UE to jedyny sposób.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Labour Party

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Irlandia musi przygo
To oni decydują
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian