Potrzebne są surowsze ograniczenia dotyczące eksmisji

Rzeczniczka Partii Pracy Rebecca Moynihan ostro skrytykowała rząd za niepodjęcie działań prawnych w zakresie usunięcia możliwości sprzedaży nieruchomości, jako podstawy do eksmisji. 

Po rekordowej liczbie samotnych dorosłych w Dublinie w nagłych wypadkach, senator Moynihan wyraziła zdziwienie z powodu braku działań rządu w zakresie walki z bezdomnością.

Senator Moynihan powiedziała:

– Liczba osób bezdomnych, jaka została opublikowana jest głęboko niepokojąca. W związku z rosnącymi kosztami życia moje biuro zostało zalane kontaktami ze strony osób zagrożonych bezdomnością, ponieważ rząd nie wprowadził dla nich środków ochronnych. Istnieje szereg długoterminowych zmian strukturalnych, które muszą nastąpić, aby rozwiązać kryzys mieszkaniowy, ale w najbliższym czasie wzywam rząd do wdrożenia ustawy o prawach najemców pracowniczych, która usunęłaby „sprzedaż nieruchomości”, jako podstawę do eksmisji najemców. Musimy to wprowadzić w życie, aby zapewnić mieszkańcom wynajmowanych domów większe bezpieczeństwo. Niestety minister nie myśli o praktycznych aspektach osób zagrożonych bezdomnością. Na przykład rząd nałożył ograniczenia na kupowanie domów przez władze lokalne. Będzie to miało wpływ na sprzedaż mieszkań z lokatorami HAP, zmuszając ludzi do bezdomności. Zamiast tego, rząd musi zapewnić, że tam, gdzie lokatorzy wspierani społecznie znajdują się na miejscu, rady miejskie mogą otrzymać specjalną dyspensę na zakup tych domów i nadal wspierać mieszkających tam ludzi. Każdego miesiąca obserwujemy wzrost liczby bezdomności. Wiemy, że większość ludzi, którzy wkraczają w bezdomność, pochodzi z prywatnego rynku najmu, ale rząd nie potrafi pojąć pokrzywy i zapewnić lepszej ochrony najemcom. Zakaz eksmisji podczas pandemii chronił ludzi i ograniczał wzrost bezdomności w tym kraju. Nikt nie powinien się zastanawiać, gdzie będą dziś spać. Rząd musi wprowadzić praktyczne wsparcie, aby temu zapobiec.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Labour Party

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська