„Potrzebne jest publiczne dochodzenie w sprawie błędnej diagnozy i aborcji zdrowego dziecka w Krajowym Szpitalu Położniczym”

Lider Aontú Peadar Tóibín odpowiedział na wiadomość, że pozwani przyznali się do odpowiedzialności w sprawie prowadzonej przez parę, której zdrowe nienarodzone dziecko zostało poddane aborcji w National Maternity Hospital, po tym, jak błędnie powiedziano im, że ich syn ma zespół Edwardsa, co miało miejsce w marcu 2019 r.

Poseł Tóibín powiedział:

– Bardzo się cieszę słysząc, że Rebecca i Patrick, rodzice Christophera, osiągnęli dziś sprawiedliwość. To łamiąca serce sytuacja. moje myśli i modlitwy, nie mogę sobie nawet wyobrazić, co przeżyli przez ostatnie dwa lata. Chciałbym pochwalić Caoimhe Haughey Solicitor za jej ciężką pracę i prowadzenie tej sprawy. Rebecca i Patrick są niesamowicie odważni w walce z wszelkimi szansami na sprawiedliwość dla ich syna Christophera. Sądzę, że zostali potraktowani szokująco przez starszych pracowników Narodowego Szpitala Położniczego i dwóch ministrów zdrowia. Wielokrotnie poruszałem tę kwestię w Dail z dwoma premierami i dwoma ministrami zdrowia i żaden z nich nie wygłosił prostej prośby o przeprowadzenie dochodzenia w sprawie tego, co stało się z Christopherem. Rzeczywiście, przez 2 lata rodzice robili wszystko, co w ich mocy, aby po prostu zidentyfikować to zagrożenie dla zdrowia i upewnić się, że dokonano niezbędnych zmian, aby mieć pewność, że nigdy więcej się nie powtórzy. Wierzę, że ci dwaj ministrowie stali przez ten czas bezczynnie i nie przeprowadzili niezbędnych zmian, aby więcej par nie znalazło się w tej sytuacji. Należy jeszcze odpowiedzieć na wiele pytań dotyczących tego, co się tutaj wydarzyło. Kiedy aborcja jest przeprowadzana w tym kraju w ramach „śmiertelnej nieprawidłowości płodu”, zgodnie z prawem istnieje wymóg, aby dwóch lekarzy musiało się pod tym podpisać, a zawiadomienie musi być wysłane do ministra zdrowia w ciągu miesiąca od aborcji. W tym przypadku rozumiem, że tylko jeden lekarz podpisał się pod aborcją, a zawiadomienie ministra zostało wydane z opóźnieniem, co oznacza, że ​​aborcja była nielegalna. To zdumiewające, że para została skierowana na badanie z National Maternity Hospital do Merrion Fetal Health, prywatnej kliniki prowadzonej przez położników pracujących w szpitalu. Dziwniejsze jest jeszcze to, że państwo ogłosiło wówczas, że pokryje koszty prawne prywatnej kliniki, a także koszty obrony szpitala publicznego – co jest bezprecedensowym posunięciem. Konieczne jest, aby nowy Narodowy Szpital Położniczy St. Vincent Hospital był szpitalem publicznym i nie będzie żadnych oddzielnych placówek prywatnych działających na terenie publicznym. Pomysł, że położnik zatrudniony publicznie może skierować swoje pacjentki z powrotem do siebie w swojej prywatnej klinice, jest najbardziej dziwaczny i nie może się ziścić w nowym szpitalu. Aontú wprowadzi poprawki do nadchodzącego wniosku socjaldemokratów w sprawie Narodowego Szpitala Położniczego, aby to odzwierciedlić. Należy wprowadzić zmiany, aby nic takiego się nie powtórzyło. Uważam, że należy przeprowadzić pełne publiczne śledztwo w sprawie tego, co się wydarzyło i zapewnić, że służba zdrowia zostanie zreformowana, aby nie powtórzyło się to już nigdy.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Antou

Polska-IE: Udostępnij
Przegląd ustawodaws
Premier nie podejmie
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian