Potrzebne jest pilne wsparcie dla komercyjnych hodowców polowych

Irlandzkiemu sektorowi ogrodniczemu grozi wyginięcie, jeśli nie zostanie udzielone pilne wsparcie, powiedziała senator z Fine Gael.

Senator Regina Doherty mówi, że ​​IFA przedstawiła „niepokojący obraz” na spotkaniu z Komisją Wspólną ds. Rolnictwa, Żywności i Marynarki Oireachtasu.

Regina Doherty stwierdza:

– Problemy, przed którymi stoi sektor ogrodniczy, są ogromne, z gwałtownie rosnącymi kosztami środków produkcji i cenami gazu, które są obecnie około pięć razy wyższe niż w 2020 r. Marże dla hodowców są coraz niższe, a sprzedawcy detaliczni nieustannie obniżają ceny detaliczne swoich produktów. Rząd musi słuchać hodowców warzyw. Słuchając przedstawicieli hodowców, widać wyraźnie, że sektor ogrodniczy nie jest daleki od wyginięcia. W Irlandii pozostało mniej niż 100 komercyjnych hodowców warzyw polowych. To jest ewidentny kryzys. Należy zapewnić im wsparcie, aby pomóc w pokryciu kosztów nakładów, rząd musi uruchomić i uruchomić ulgę podatkową od gazu ziemnego. Opóźnienia we wdrażaniu tej ulgi są nie do zaakceptowania. Ciągnie się to od miesięcy i Departament Finansów musi wyjaśnić, dlaczego ten program nie działa. Plantatorzy stoją w obliczu ogromnych kosztów energii, a ta ulga jest jednym ze sposobów wsparcia plantatorów warzyw w kosztach energii. W komitecie IFA wezwano również do ponownego wprowadzenia programu płatności wyjątkowych dla ogrodnictwa. Zgadzam się, że to wsparcie musi być kontynuowane.  Warunki, przed którymi stanęli plantatorzy, które spowodowały wprowadzenie tego środka, nie zmieniły się, więc dlaczego miałby on zostać wycofany? Minister rolnictwa musi potwierdzić kontynuację programu. Jeśli rząd mówi, że wspiera rolników, to muszą okazać wsparcie, ponownie wprowadzając ten program. Jednym z kluczowych przesłań płynących z posiedzenia Komisji jest to, że należy położyć kres sprzedaży poniżej kosztów i że w sektorze ogrodniczym musi być więcej sprawiedliwości i przejrzystości, jeśli chodzi o ustalanie cen. Nie może być żadnej zwłoki w tworzeniu regulatora rolno-spożywczego. Musi zacząć działać, przeprowadzić analizę uzgodnień cenowych i rzucić światło na sposób ustalania cen przez sprzedawców detalicznych.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Fine Gael

Photo by Meghan Schiereck on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Sprzedaż samochodó
Public consultation