Potrzebne jest ostrzejsze podejście zerowej tolerancji wobec sprawców przemocy domowej

Według posła Fine Gael sprawcy przemocy domowej, a zwłaszcza ci, którzy naruszają nakazy sądowe, które mają chronić ich ofiary, potrzebują surowszych wyroków.

Deputowany z Louth Fergus O’Dowd powiedział, że wzrost liczby zgłoszonych przypadków przemocy domowej i naruszeń nakazów chroniących ofiary przed sprawcami jest głęboko niepokojący i potrzebne są surowsze wyroki, aby chronić ofiary przed sprawcami tych haniebnych przestępstw.

Poseł O’Dowd stwierdza:

– Przekazane mi dane pokazują, że w 2018 i 2019 roku An Garda Siochana zgłoszono 6762 naruszenia nakazów sądowych dotyczących przemocy domowej. Należą do nich nakazy zakazu, nakazy tymczasowego zakazu, nakazy ochrony i nakazy bezpieczeństwa. Jednak w 2020 i 2021 r., kiedy miało miejsce wiele blokad, a ludzie musieli pozostać w domu, aby zminimalizować rozprzestrzenianie się Covid-19, liczba zgłoszonych naruszeń wzrosła do 9017, co stanowi wzrost o 33%. W 2018 i 2019 r. zgłoszono 2504 naruszenia nakazów ochrony, a liczba ta wzrosła do 4072 nakazów w dwóch kolejnych latach, co stanowi wzrost o 60%. W ubiegłym roku zgłoszono 4672 naruszeń, jednak z tych przypadków 278 zakończyło się karą pozbawienia wolności, co stanowi zaledwie 6 proc. sprawców odbywających karę więzienia. Z danych za ubiegły rok wynika, że ​​zawieszono 322 wyroki sądowe o pozbawieniu wolności. Liczby te pokazują szokujący zakres, w jakim ofiary przemocy domowej nadal cierpią, co nasiliło się w wyniku pandemii, gdy nie było ucieczki przed agresywnym partnerem lub krewnym z powodu obowiązujących ograniczeń. Problem został ujawniony w programie RTÉ Investigates, w którym usłyszałem wstrząsające historie kobiet doświadczających przemocy domowej, badając wzrost liczby przypadków w ciągu ostatniego roku. Rząd i społeczeństwo, jako całość, są jednoznaczne, że musi istnieć podejście zerowej tolerancji wobec przemocy domowej, seksualnej i przemocy ze względu na płeć we wszystkich jej formach. Zaczyna się od działań i edukacji w zakresie zapobiegania, zapewnienia odpowiednich zasobów i wsparcia ofiarom, zapewnienia podjęcia działań przez policję i sądy, aby zapewnić, że sprawcy tych przestępstw zostaną postawieni przed wymiarem sprawiedliwości. Moja koleżanka, minister sprawiedliwości Helen McEntee, zajmuje się przemocą domową, seksualną i płciową, jako priorytetem dla rządu, a Fine Gael zdecydowanie popiera tę pracę. Gardaí rozpoczęła operację Faoiseamh na początku pandemii „w oczekiwaniu na wzrost przemocy domowej”, aby zapewnić zwiększone wsparcie i ochronę ofiarom przemocy domowej, co należy przyjąć z zadowoleniem. Budżet obejmował również pakiet 13 milionów euro dla Departamentu Sprawiedliwości na walkę z przemocą domową, seksualną i ze względu na płeć oraz na wsparcie ofiar. Jednak jestem zdania, że ​​musi istnieć ostrzejsza polityka skazywania sprawców, a zwłaszcza tych, którzy naruszają nakazy sądowe mające na celu ochronę ofiar. Musimy patrzeć na wyroki w związku z tymi przestępstwami w połączeniu z pracą, która jest prowadzona przez rząd, aby zapewnić ofiarom lepsze usługi i wsparcie.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Fine Gael

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Kary za nielegalne k
Wydatki na leasing m
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська