Potrzebna przejrzystość dotycząca filtrów Hepa w szkołach

– Dowiadujemy się, że szkoły będą musiały wybierać między filtrami Hepa a innymi niezbędnymi pracami –

Według rzecznika ds. edukacji socjaldemokratów Gary’ego Gannona, pilnie potrzebna jest przejrzystość w zakresie dostarczania filtrów Hepa dla szkół. Żadna szkoła nie jest przygotowana na wydatki, jakie mogą być spowodowane montażem urządzeń do oczyszczania powietrza, bo takie nie były planowane w ich budżetach.

Wiadomo było wcześniej, że takie mogą być potrzebne, a jednak Departament Edukacji, dopiero teraz zatwierdza program ich finansowania.

Poseł Gary Gannon powiedział:

– W weekend poinformowano, że sfinalizowano program o wartości 30 milionów euro, aby zapewnić jednostki filtrujące powietrze dla szkół. Chociaż pieniądze były przekazywane w ramach dotacji na drobne prace, poinformowano, że zdecydowanie zaleca się szkołom wykorzystanie ich na poprawę wentylacji. Jednak teraz dowiadujemy się, że szkoły będą musiały wybierać między filtrami Hepa a innymi niezbędnymi pracami. Szkoły są zatem umieszczane w nieodpowiedniej sytuacji – mogą albo zdecydować, czy priorytetem będzie wentylacja, czy też inne niezbędne prace lub zakup sprzętu. To zamieszanie jest bezpośrednim skutkiem wahania minister edukacji, jeśli chodzi o wentylację w naszych szkołach. Dedykowany program, aby zapewnić filtry Hepa, powinien zostać sfinalizowany w okresie letnim, z jednostkami wysłanymi przed rozpoczęciem nowego semestru szkolnego. Zamiast tego zbliżamy się do Świąt Bożego Narodzenia, częstość występowania Covid-19 jest najwyższa wśród dzieci ze szkół podstawowych, a Departament wciąż próbuje sfinalizować program. Tego opóźnienia i niezdecydowania nie da się zrozumieć ani obronić. Do tej pory szkoły polegały na finansowaniu filtrów Hepa od rodziców, co oznacza, że ​​istnieje nierówność, jeśli chodzi o czyste powietrze w naszych szkołach. Finalizowany przez Departament schemat oznacza, że ​​nierówność ta będzie się utrwalać. Jeśli szkoły wymagają innych pilnych prac, mogą nie być w stanie zdecydować się na zainstalowanie filtrów Hepa, ponieważ mogą być zmuszone do nadania priorytetu innym niezbędnym działaniom. Charakter programu oznacza również, że nie jest jasne, czy szkoły ponadpodstawowe będą miały dostęp do tego finansowania. Jesteśmy już prawie dwa lata w tej pandemii w powietrzu. Już dawno minister powinna wprowadzić specjalny fundusz na filtry Hepa, aby wszystkie szkoły, które potrzebują poprawy wentylacji, mogły to zrobić.

OPr: Bogdan Feręc

Źr: SocDem

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Jak tu wierzyć poli
Zapal Światło Woln
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська