Potrzebna jest transformacja kulturowa, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na pracę w domu

W sektorze zatrudnienia należy dokonać wielu zmian, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na pracę w domu, powiedziała senator Fine Gael.

Senator Emer Currie rzecznik Seanad ds. zatrudnienia i równowagi między życiem zawodowym i prywatnym, przemawiała, gdy platforma e-rekrutacyjna irishjobs.ie opublikowała dane pokazujące znaczny wzrost popytu na pracę w domu.

Senator Currie stwierdziła:

– Wspaniała wiadomość z serwisu irishjobs.ie, która pokazuje, że zapotrzebowanie na stanowiska związane z pracą w domu wzrosło o 53% w okresie od stycznia 2020 do grudnia 2020 roku. Praca z domu wzrosła aż o 1754% w porównaniu z tym okresem w zeszłym roku. Dobrze widzieć, że praca zdalna w końcu pojawia się w opisach stanowisk. Dowodzi to tego, co wiemy, że ludzie chcą mieć większy wybór pracy bliżej domu, jeśli chodzi o sposób pracy, a praca zdalna i elastyczna może odpowiadać zarówno pracodawcom, jak i pracownikom. Pokazuje to również, że firmy muszą pomyśleć o zmianie kulturowej, aby zapewnić równe szanse między osobami pracującymi zdalnie i obecnymi w biurze. Można to osiągnąć dzięki podejściu „Najpierw zdalnie”, w którym zespoły są łączone za pomocą technologii, a nie lokalizacji. Ta transformacja kulturowa musi być prowadzona z góry i przez całą organizację. Oznacza to, że Twoja firma oferuje nie tylko wybór, ale i równe szanse. Zachęcałabym również pracodawców, aby myśleli nie tylko o pracy z domu, ale i pracy bez lokalizacji, aby wzmocnić wybór. Praca w domu nie wszystkim odpowiada i nie wszyscy tego chcą. Bardziej odpowiednie może być centrum lub przestrzeń coworkingowa. Niektórzy pracodawcy już teraz restrukturyzują swoje biura, aby wspierać podejście „Najpierw zdalnie” i wspierać osoby, które chcą pracować zdalnie lub na miejscu. Ostatecznie praca zdalna powinna zawsze mieć na celu ułatwienie większego wyboru, jeśli to możliwe. W zeszłym tygodniu rząd uruchomił „Krajową Strategię Pracy Zdalnej” i plan wprowadzenia infrastruktury wokół pracy zdalnej, w naszym prawie i podatkach, społecznościach oraz polityce. W ramach tego uważam, że rząd powinien zrobić to, co zrobił dla innych sektorów podczas Covid-19 i udostępnić „Wytyczne dotyczące bezpieczeństwa pracy domowej”,  każdemu pracownikowi domowemu w kraju, wspierane przez kampanię uświadamiającą, tak aby byli świadomi swoich oraz prawa i obowiązków pracodawcy w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas pracy w domu. Rząd powinien również przeprowadzić kampanię komunikacyjną zawierającą studia przypadków, w jaki sposób firmy mogą być „zdalne” w przypadku ponownego otwarcia biur i łączenia pracowników zdalnych, biurowych, a także hybrydowych. Jeśli firmy mają przyjąć transformację kulturową potrzebną do zapewnienia pracownikom większego wyboru, rząd musi je w tym wspierać.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Fine Gael

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Michel Barnier – E
„Powrotu do […]
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian