Potrzebna jest kolejna reakcja rządu na podwyżki cen prądu

Jak się właśnie okazało, średni dwumiesięczny rachunek za prąd wzrośnie teraz do 270 €, a to oznacza, że rządowa dotacja w wysokości 200 €, skonsumowana zostanie za jednym razem.

Wpływ na to będzie miała zapowiadana w ostatnim czasie podwyżka cen na nośniki energii, więc ci, którzy liczyli, że da ona wyraźną ulgę, mogą być mocno zawiedzeni. Z oceny specjalistów ds. rynku energetycznego Irlandii wynika jednak, iż gabinet nie będzie mógł poprzestać na zapowiadanych 200 € dotacji, o ile chce ulżyć mieszkańcom kraju, czyli zmuszony będzie wprowadzać kolejne środki pomocowe. Mówi się, że właściwym rozwiązaniem będzie albo dodatkowa dopłata do rachunków energetycznych, albo wyraźna obniżka podatku VAT. Możliwe jest też, że jak w przypadku paliw napędowych, zainicjowana powinna być kolejna runda obniżek akcyzy, bo paliwo na stacjach, ponownie przekracza w wielu miejscach 2 € za litr.

Wiele osób w kraju uważa, iż potrzebne są te działania dodatkowe, więc storpedowanie pomysłu ministra środowiska Eamona Ryana, który nalega, aby podwyżka podatku węglowego wprowadzona została zgodnie z planami.

Minister z ramienia Partii Zielonych spotkać się może jednak z oporem politycznym, bo coraz większa grupa posłów zaczyna naciskać na rząd, by z podniesienia podatku węglowego zrezygnował. Wcześniej takie propozycje padały z ust posłów i senatorów opozycyjnych, ale w ostatnich dniach zaczęli dołączać do nich przedstawiciele ugrupowań tworzących koalicję, ale nie Zieloni.

Właśnie posłowie i senatorowie z Fianna Fáil i Fine Gael zaczęli zwiększać presję na swój gabinet, aby odroczył tegoroczną podwyżkę podatku węglowego na przynajmniej przyszły rok, a i proponuje się, żeby taką podwyżkę zawiesić do chwili zakończenia kryzysu energetycznego. Jeżeli rząd zareaguje na głos swoich przedstawicieli w parlamencie, to przynajmniej ten składnik cen nośników energii, nie będzie wpływał na cenę paliw grzewczych, pędnych i samego prądu.

Ważne jest też, że taka propozycja, a wydaje się, że może doczekać się realizacji, bo złożona została przez członków ugrupowań gabinetowych, stanie się jednak punktem zwrotnym w stosunkach z Zielonymi, czyli najmniejszym koalicjantem. Wiadomo też, iż Zieloni niechętnie spoglądają na odsunięcie w czasie realizacji ich postulatów, jakie zawarte zostały w umowie koalicyjnej i budżecie na ten rok, co jednocześnie może podnieść napięcie w koalicji, jak i stać się powodem do głębszych tarć. Zieloni mogą również zażądać, aby niezależnie od wszystkiego, więc nie patrząc na mieszkańców kraju, podatek węglowy został podniesiony, bo walka z zanieczyszczeniem klimatu, która jest wpisana w ich program polityczny, może zakończyć się już w następnej kadencji parlamentu.

Kwestia zawieszenia podwyżki podatku węglowego, doczekać się może też szybkiej debaty parlamentarnej, bo grupa posłów koalicyjnych uważa, iż powinno się tę wprowadzić do jednego z najbliższych posiedzeń Dáil. Już w ten weekend inicjatorzy propozycji prowadzić będą rozmowy na łonie swoich partii, by wniosek o debatę w sprawie opóźnienia wejścia w życie wyższych stawek podatku węglowego, przedyskutowany został przez posłów.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Polish peacekeeping
Kolejna irlandzka fi
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська