Potrzebna jest jasność w sprawie nowych zasad ustalania czynszu

Rzecznik Sinn Féin ds. mieszkalnictwa Eoin Ó Broin wezwał ministra mieszkalnictwa Darragha O’Briena do wyjaśnienia, kiedy wejdą w życie nowe zasady czynszu, łączące wzrost czynszu z inflacją.

Pytania pojawiły się, gdy najemcy nawiązali ze mną kontakt, a wciąż dostają 8 proc. podwyżki czynszu i nie są pewni, które zasady mają zastosowanie.

Teachta Dála Ó Broin powiedział:

– Istnieje duża niepewność co do tego, kiedy wejdą w życie nowe zasady czynszu, w których wejdą w życie podwyżki czynszów powiązane z inflacją zamiast 4% rocznie. Ustawa zawierająca ten środek została podpisana w dniu 9 lipca, jednak sekcja 6 ustawy, która zawiera ten przepis, wydaje się, że jeszcze nie zaczęła obowiązywać. To niestety oznacza, że ​​najemcy nadal mogą zostać uderzeni 8% podwyżkami czynszów, co było właśnie powodem wprowadzenia tego środka w pierwszej kolejności. Napisałem w tej sprawie do ministra mieszkalnictwa i Rady ds. Najmu Mieszkaniowego, aby zapytać, jaka jest obecna sytuacja? Jeżeli rzeczywiście ten wycinek ustawy, nie został jeszcze rozpoczęty, to z korespondencji, którą otrzymuję od najemców, wynikałoby, że ta luka jest wykorzystywana przez właścicieli. W tej sprawie potrzebna jest pilna jasność. Dlaczego prawie sześć dni po tym, jak ustawa została podpisana przez Dáil, najemcy nie są odpowiednio chronieni?

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

Polska-IE: Udostępnij
Donohoe zobowiązał
Restauracje w Irland
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian